Zwiększona masa ciała to problem ponad 20.% Polaków. Konsekwencje z tym związane mają swoje odbicie zarówno w zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Niekorzystnie wpływają na układ krążenia, kręgosłup i stawy, ale też na samoocenę i postrzeganie siebie. Dlaczego zjawisko nadwagi i otyłości jest tak duży, mimo że zewsząd docierają przesłanki o negatywnych skutkach tego problemu?

Obfite i kaloryczne posiłki

To pierwsza przyczyna, która powoduje wzrost wagi. Nieregularne jedzenie potraw o wysokiej kaloryczności, zbyt szybkie spożywanie posiłków, częste korzystanie z menu fastfoodów, kolorowe i gazowane napoje – to wszystko ma wpływ na pojawienie się nadwagi i w szybkim czasie otyłości. Jednym z powodów takiego odżywiania się są nawyki wyniesione z domu. Tradycyjna, polska kuchnia to niemal nic innego jak potrawy tłuste i ciężkostrawne – kotlet schabowy w panierce, szare kluski z boczkiem i cebulą, bigos, kiełbasa. Wszystkie te potrawy spożywane w nadmiernej ilości mogą prowadzić do wzrostu wagi. Kolejnym powodem jest nieświadomość i brak wiedzy na temat odżywiania. Osoby, które próbują podejmować walkę z nadwagą bądź otyłością, robią to najczęściej nieumiejętnie, a mianowicie głodówkami, które spowalniają metabolizm, a więc prowadzą do zupełnie odwrotnych efektów. Inną przyczyną złego odżywiania są problemy natury psychologicznej.

Wpływ problemów i sposobu myślenia na nadwagę i otyłość

Okazuje się, że wbrew błędnej opinii problemy ze wzrostem wagi sięgają zdecydowanie głębiej. Ludzie otyli określani są zazwyczaj jako leniwi, jednak najczęściej borykają się z poważnymi trudnościami, których rozwiązywanie i zwalczanie muszą zacząć od terapii. Należą do nich między innymi depresja, zespół nocnego jedzenia, a także zespół kompulsywnego jedzenia. Problemy z emocjami, czyli tzw. zajadanie stresu, a także uzależnienie od jedzenia.

Otyłość wtórna

Ten rodzaj otyłości występuje zazwyczaj w wyniku chorób, zmian hormonalnych oraz przyjmowania określonych leków. Zwiększenie wagi zauważają u siebie osoby, które cierpią na niedoczynność tarczycy, zespół Downa, zespół jajników policystycznych (PCOS), menopauzę, niedobór hormonów wzrostu, zaburzenia i stany zapalne OUN.

Czy genetyka ma związek z otyłością?

Udowodniono, że geny mają związek z tendencją do tycia. Co to oznacza? Cze konkretna osoba może szybciej tyć niż inna; zależeć od tego będzie również chudnięcie z poszczególnych partii ciała. U jednych trudniej będzie zmniejszyć obwód w talii, a u innych w udach.

Tekst przy współpracy z https://www.allecco.pl/odchudzanie-i-dieta.html, gdzie można znaleźć liczne preparaty na odchudzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!