Kompletując narzędzia do warsztatu, coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem nitownicy. To zyskujące na popularności narzędzie pozwala w szybki i prosty sposób łączyć ze sobą wiele rodzajów materiałów w sposób estetyczny i trwały. Stąd nity mogą zastąpić i połączenia gwintowane i spawy. Uniwersalność nitonakrętek to istotny powód przy zakupie.
Nitownice ręczne
Najprostszym narzędziem używanym przez amatorów i profesjonalistów są nitownice ręczne. Ogromną zaletą w tym przypadku jest możliwość wykonywania połączeń nitowanych w dowolnej płaszczyźnie. Nitownica ręczna jest lekka, solidna i pozwala na pracę w miejscach o trudnym dostępie. To idealne rozwiązanie, kiedy ma się w planach wykonanie niewielkiej liczby połączeń. Niestety przy dłuższej pracy ręczne nitowanie może być utrapieniem. Stąd planując mocowanie większej liczby nitów, lepiej rozważyć bardziej rozbudowane narzędzie.
Nitownice akumulatorowe
Ten rodzaj można nazwać rozwinięciem nitownic ręcznych. Są bardziej wydajne i dysponują mocą nieco wyższą niż ręczny odpowiednik, co sprawia, że to świetne rozwiązanie przy większej liczbie nitów. Kolejna zaleta, to możliwość użytkowania w miejscach bez możliwości podłączenia do gniazdka czy skompresowanego powietrza. Tak jak nitownice ręczne, nitownice akumulatorowe mogą pracować w trudnych warunkach oraz w miejscach o niełatwym dostępie.
Nitownice pneumatyczne
Najbardziej wydajnym sprzętem są nitownice pneumatyczne. Duża energia podczas zaciskania i sprawność to największe atuty. Podczas pracy nie ma potrzeby trzymania nitów, więc użytkowanie nitownicy pneumatycznej przypomina pracę na linii montażowej. To optymalne rozwiązanie przy dużych seriach. Uniwersalność można zwiększyć, inwestując w dodatkowe zestawy końcówek.
Najważniejsze kryteria przy zakupie
Najistotniejszym kryterium przy zakupie jest komfort pracy. Bez względu na rodzaj nitownica powinna być wyposażona w rękojeść wykonaną z gumy, co zapewnia pewny chwyt przy dużej wygodzie dla palców. Istotne znaczenie mają też wymiary, jak długość i szerokość części roboczej oraz długość ramienia. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę, jakimi nitami będziemy się posługiwać, dobierając do tego odpowiednie narzędzie. Stalowe, miedziane czy aluminiowe nity stosowane są wedle potrzeb, stąd wybór nitownicy zależy też od zadań, do jakich będzie służyć.
Innym kryterium jest zastosowanie. Najtańsze nitownice ręczne polecane są między innymi modelarzom i artystom pracującym z drewnem, filcem czy skórą. Akumulatorowe mogą przydać się zarówno w pracowni, jak również w większym warsztacie oraz w terenie. Natomiast nitownice pneumatyczne to jedyne słuszne rozwiązanie w zakładach rzemieślniczych czy fabrykach, przy dużym natężeniu pracy.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nitownic na stronie: http://www.norsteel.pl