Transport pneumatyczny to spore ułatwienie w przenoszeniu materiałów sypkich, nic więc dziwnego, że jest z powodzeniem stosowany w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Aby cały system był sprawny i wydajny, warto jednak zadbać o to, aby instalacja była dobrze zaprojektowana i profesjonalnie wykonana. Bardzo ważnym elementem takich instalacji są łuki o dużym promieniu, które pozwalają na bardziej wydajną i bezproblemową pracę całego systemu.

W transporcie pneumatycznym łuki o dużym promieniu pozwalają na zmianę kierunku instalacji i przepływu znajdujących się w niej materiałów. Są wykorzystywane w różnego rodzaju rurociągach, które transportują materiały sypkie o różnych właściwościach i zróżnicowanej strukturze. Łuki o dużym promieniu znacznie ułatwiają pracę, pozwalają na przyspieszenie produkcji, a także przynoszą zyski ekonomiczne.

Rodzaje łuków o dużym promieniu

Wśród łuków o dużym promieniu bardzo popularne są łuki aluminiowe, które mają wysoką wytrzymałość mechaniczną, a także są odporne na korozję, zniszczenia i uszkodzenia. Inwestycja w łuki aluminiowe sprawia, że instalacja jest nie tylko sprawna i wydajna, ale również długowieczna. Łuki są odporne na obciążenia, a także na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Dobrym rozwiązaniem są również nierdzewne łuki o dużym promieniu, które wykonuje się ze stali nierdzewnych o doskonałych parametrach jakości, trwałości i wytrzymałości. Dużą zaletą łuków o dużym promieniu jest fakt, że zużywają się o wiele wolniej niż łuki o niewielkich promieniach. Materiały przepływające przez instalację nie uderzają bowiem z wielką siłą w wewnętrzne ścianki łuku, tylko przepływają dosyć łagodnie. A to przekłada się na większą trwałość i wytrzymałość wszystkich elementów instalacji. Łagodna krzywizna łuku jest o wiele bardziej zalecana niż łuki o krzywiznach, które są dosyć ostre.

Jak wybrać odpowiednie łuki o dużym promieniu?

Aby instalacja służąca do transportu pneumatycznego była sprawna, wydajna i niezawodna, powinna być zaprojektowana i wykonana z dbałością o najdrobniejsze detale. W czasie projektowania poszczególnych elementów trzeba wziąć pod uwagę to, jakie produkty będą w instalacji transportowane, jaka jest wielkość i kształt ich cząstek, twardość czy kruchość. Każda substancja wymaga bowiem zmodyfikowania projektu w taki sposób, by w stu procentach spełniał jej wymagania. Nie ma jednej, sprawdzonej instalacji, która działałaby tak samo sprawnie przy różnego rodzaju produktach. Oczywiście, sam wybór łuków i innych elementów instalacji to nie wszystko. Trzeba również zadbać o jej prawidłowe wykonanie oraz solidne połączenia w miejscach, gdzie poszczególne elementy instalacji łączą się ze sobą. Jakiekolwiek niedociągnięcia w czasie montażu bardzo szybko wychodzą na światło dzienne w czasie użytkowania. Pamiętać trzeba też o tym, że nawet najlepsza instalacja wykonana ze świetnych materiałów nie jest nieśmiertelna – wymaga regularnych prac serwisowych i konserwacyjnych. Dzięki temu będzie działała bezproblemowo przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!