Jeżeli jesteście w stanie mądrze wykorzystać dostępne zasoby, możecie radykalnie obniżyć rachunek za prąd. Aby zmniejszyć zużycie energii w mieszkaniu lub domu, należy wyłączać sprzęty domowe z prądu, o ile w danym momencie ich nie używacie. Wyłączajcie telewizory, komputery, wyciągajcie ładowarki do telefonów komórkowych z gniazdka. Powodem dla takiego zachowania jest fakt, że niektóre urządzenia zużywają energię elektryczną nawet po zgaszeniu.

Jak oszczędzać prąd?

Mimo tego, że zużywają dużo prądu, tradycyjne żarówki są w dalszym ciągu bardzo rozpowszechnione. Wytwarzają bowiem silne światło i mają różne kształty i rozmiary. Jeżeli jednak zastąpicie je żarówkami energooszczędnymi, zużyjecie znacznie mniej prądu. Energooszczędne żarówki mają znacznie dłuższą żywotność niż tradycyjne, a świecą z taką samą intensywnością. Ponadto, żarówki energooszczędne są przyjazne dla środowiska. Ich zastosowanie zmniejsza również obciążenie kabli zasilających. Zaoszczędzicie w ten sposób na kosztach.

Oszczędzajcie energię elektryczną zużywaną przez bojler. Jest to możliwe w następujący sposób: wielu ekspertów zaleca szybki prysznic zamiast kąpieli, ponieważ w ten sposób bojler nie musi grzać wody w tak dużym stopniu.
Kolejnym sposobem jest dokładne wysprzątanie domu zanim włączycie odkurzacz, ponieważ odkurzacz zużywa dużo prądu. A dzięki uprzedniemu wysprzątaniu, zredukujecie zużycie odkurzacza.

Możena też oszczędzać prąd i wodę zużywaną przez pralkę. Wystarczy po prostu nie korzystać z programu prania wstępnego do ubrań, które nie są w dużym stopniu zabrudzone. Ponadto, jeżeli ubrania nie są nadmiernie zabrudzone, pierzcie je w niższej temperaturze, oszczędzając w ten sposób jeszcze więcej energii.
Istnieje wiele sposobów, a oto kilka dodatkowych trików, które możecie wykorzystać:

• Obniżcie ogrzewanie o 1 stopień,
• Wyłączajcie piekarnik przed czasem,
• Nie umieszczajcie gorących potraw w lodówce,
• Nie dopuście do gromadzenia się lodu w zamrażarce.

Gdzie najczęściej popełniamy błędy jeśli chodzi o oszczędność energii elektrycznej?
Największe błędy popełniamy podczas korzystania z bojlera. W dalszym ciągu zastanawiamy się, czy bardziej opłaca się pozostawić bojler włączonym czy też włączać go w razie potrzeby. Nadszedł czas na rozwiązanie tego dylematu. Jeżeli w gospodarstwie znajduje się niewielka liczba domowników, wówczas najlepiej jest włączać bojler sporadycznie. W przypadku większej liczby domowników, lepiej jest pozostawić włączony bojler przez cały czas.

Kolejnym częstym błędem jest trzymanie lodówki w pobliżu kuchenki. Nie należy umieszczać lodówki w pobliżu źródła ciepła. Lodówka powinna stać w chłodnym miejscu. Trzymajcie ją więc z dala od kaloryfera, kuchenki lub nasłonecznionego miejsca, a także wszelkich innych przedmiotów, które emitują ciepło. W wyniku tych błędów temperatura wewnątrz lodówki ulega podwyższeniu, lodówka musi więc pobierać dodatkową ilość energii, aby przywrócić normalną temperaturę.

Kolejnym dużym błędem jest notoryczne otwieranie piekarnika. Za każdym razem, gdy otwieramy piekarnik, ucieka z niego pewna ilość ciepła. To z kolei powoduje, że kuchenka zużywa dodatkową energię, aby zrekompensować jego utratę.
Jeśli chodzi o zużycie energii, należy być bardzo ostrożnym. Liczba sprzętów gospodarstwa domowego znacznie wzrosła, a wraz z nimi wzrosła wysokość rachunków za prąd. Jeżeli chcecie oszczędzać energię elektryczną, spróbujcie zastosować niektóre z powyższych wskazówek.

1 thought on “Proste wskazówki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej

  1. Jeśli stoisz przed wyborem lodówki do Twojego domu, dobrze jest najpierw zapoznać się z tym, co jest obecnie na topie i cieszy największą popularnością. Na swiatlodowek.pl znajdziesz rankingi najlepszych modeli lodówek z różnych grup cenowych, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać odpowiedni sprzęt. Im więcej zdobędziesz wiedzy, tym mniej będziesz mieć problemów w czasie wizyty w sklepie z AGD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!