Do jednych z nieprzyjemnych objawów choroby stawów należy artretyzm. Mało kto wie, że przyczyną tego bolesnego schorzenia jest przekroczenie ilości kwasu moczowego we krwi. Chociaż najczęściej choroba dotyka dłonie, to równie często objąć może barki, a nawet kręgosłup. Przyjrzyjmy się zatem bliżej samej chorobie, jej formie, pochodzeniu, a także skutecznym sposobom radzenia sobie z bólem.
Przyczyny artretyzmu

Zacznijmy od tego, że bezpośrednią przyczyną zachorowania na artretyzm jest podwyższone stężenie kwasu moczanowego, które niekontrolowane prowadzi do dny moczanowej. Zaś do wahań poziomu owego kwasu w organizmie przyczyniają się takie objawy, jak kłopoty z przemianą materii, niedawno przebyta operacja, zakażenia, nadwaga, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Jak widać, większość tych objawów związanych jest z prowadzeniem niezdrowego trybu życia.

Jak rozpoznać rozpoczynający się artretyzm?

Zła wiadomość jest taka, że w części przypadków choroba może rozwijać się bezobjawowo, utrudniając podjęcie leczenia. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że ilość objawów jest na tyle duża, że w przypadku ich wystąpienia mamy możliwość dość szybkiego rozpoznania, a co za tym idzie wprowadzenie leczenia. Do początkowych objawów choroby należą min. ostry ból stawów, obrzęk, napięta i błyszcząca skóra, u kobiet najczęściej występuje artretyzm dłoni, natomiast u mężczyzn staw śródstopno- paliczkowy palucha. W niektórych przypadkach może pojawić się również spadek wagi, problem w poruszaniem się, wstawaniem i innymi aktywnościami podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Dieta to podstawa

Jak w wielu innych przypadkach chorobowych, także wśród osób skazanych na tą bolesną przypadłość, można ograniczyć występowanie choroby poprzez stosowanie właściwej diety. Do jej podstaw należy spożywanie zup na bazie warzywnych wywarów, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, unikaniu alkoholu i kawy w dużych ilościach, nie objadaniu się na noc. Są to również podstawowe zasady zdrowej, lekkiej diety, zapobiegającej również innym chorobom. Ważne, aby wiedzieć, że artretyzm jest chorobą nieuleczalną, jednak można opóźnić kolejne stadia jej występowania za pomocą leków. Warto jednak zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nie dopuścić do tej bolesnej choroby.

Co z tym artretyzmem?

Wydaje się, że artretyzm to choroba dotykająca głównie ludzi starszych i schorowanych już innymi chorobami. Smutna prawda jest jednak taka, że choroba ta jest często wynikiem zaniedbania własnego organizmu i prowadzenia niewłaściwej diety. Dlatego też warto jest zawczasu zadbać o własne zdrowie i po pierwsze wprowadzić na stałe elementy zdrowej, zbilansowanej diety. Poznając codzienność z tą chorobą stawów warto jest również pamiętać, że nie ma typowych leków na artretyzm- istnieją środki farmakologiczne, które obniżają wysokość kwasu moczanowego. Dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka i wczesne zapobiegnięcie tej bolesnej, nieprzyjemnej, nieuleczalnej chorobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!