Wybierając szkołę dla dziecka warto przyjrzeć się podstawowym zaletom i wadom szkoły publicznej i niepublicznej. Polskie prawo dzieli jednostki na prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty prywatne lub społeczne. O ile szkoły niepubliczne przez długi czas nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, o tyle dzisiaj coraz większa grupa rodziców rozważa taki właśnie model kształcenia dla swojego dziecka. 

  • Rosnąca popularność szkół prywatny
  • Czego możesz oczekiwać od niepublicznej szkoły podstawowej?

Rosnąca popularność szkół prywatny

Niepubliczna szkoła podstawowa Bielsko-Biała to coraz popularniejsze hasło w wyszukiwarce internetowej. W świetle coraz większej świadomości dotyczącej znaczenia, jakie edukacja podstawowa ma dla przyszłości dziecka, wielu rodziców przestaje postrzegać kształcenie prywatne jako zbędą fanaberię, lecz ważną i ciekawą alternatywę dla szkół publicznych. Oczywiście trzeba jednak podkreślić, że w szkole publicznej dziecko także może się fenomenalnie rozwijać. W szkole niepublicznej więcej uwagi przykłada się jednak do stworzenia dziecku jak najbardziej sprzyjających warunków rozwoju z wykorzystaniem wszystkich możliwych i dostępnych obecnie rozwiązań.

Rodzice wybierający szkołę dla dziecka powinni jednak zdawać sobie sprawę, że rosnące zainteresowanie kształceniem w placówce niepublicznej sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej takich jednostek, o różnym jednak poziomie kształcenia. Wybierając szkołę dla dziecka, warto więc poświęcić czas na zapoznanie się z dostępnymi w okolicy placówkami, ich ofertą, ze szczególnym uwzględnieniem nauki języków obcych, oferty zajęć dodatkowy, opieki psychologiczno-pedagogicznej. Dobre placówki edukacyjne są w stanie zapewnić twojemu dziecku naukę na naprawdę wysokim poziomie, prowadzoną w przyjaznej, pełnej akceptacji, szacunku i wspólnej zabawy atmosferze.

Czego możesz oczekiwać od niepublicznej szkoły podstawowej?

Szkoła podstawowa z językiem angielskim to oczekiwanie większości rodziców. Nie musisz oczywiście od razu zapisywać dziecka do szkoły dwujęzycznej, natomiast możesz poszukać szkoły, która zagwarantuje odpowiednio dużą częstotliwość zajęć z języka. Część szkół oferuje również prowadzenie części innych zajęć w języku angielskim. Warto zwrócić uwagę także na ofertę innych języków obcych i moment, kiedy drugi język zostaje wprowadzony do planu nauczania oraz w jakim wymiarze (szkoły niepubliczne mogą zwiększać ilość zajęć w porównaniu do tego, czego wymaga podstawa programowa. Nauka języków obcych to jeszcze nie wszystko. Możliwości szkół niepublicznych są dużo szersze i warto się im przyjrzeć z bliska. Koniecznie dowiedz się, jak wygląda plan zajęć dodatkowych, jaka jest ich oferta. Oczywiście zawsze możesz zabrać dziecko do innego miejsca, natomiast interesujące zajęcia dodatkowe w szkole, które eliminują konieczność dodatkowego przemieszczania się po mieście, znacznie ułatwiają tobie organizację dnia, a dziecko jest mniej zmęczone. Warto przyjrzeć się zarówno takim zajęciom, jak robotyka, programowanie, jak również karate, szachy czy nauka projektowania 3D. Możliwości jest w tej chwili naprawdę sporo. Bardzo istotnym kryterium wyboru szkoły prywatnej powinna być liczebność grup, zarówno podczas zwykłych zajęć, jak i grup językowych. Im mniejsza szkoła prywatna, gwarantująca bliskość, wspólnotowość, możliwość przyjrzenia się nauczycielowi postępom każdego dziecka, tym bardziej komfortowa będzie nauka na co dzień. Przy wyborze szkoły niepublicznej ogromną rolę powinna odgrywać atmosfera, podejście dyrekcji i nauczycieli do nauczania, aby je poznać, warto wziąć udział w dniach otwartych lub indywidualnym spotkaniu (spora część szkół prowadzi takie).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!