Pomoc biura rachunkowego przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej – czy warto z niej skorzystać?

1 Komentarz

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej na Śląsku wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Warto zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego w Bielsku.

Biuro rachunkowe Bielsko – usługi doradcze

Rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji – wybór profilu działalności, formy opodatkowania czy rozliczania. Niektórych można dokonać samodzielnie, inne natomiast dobrze jest skonsultować z profesjonalistami. Dlaczego? Wszystkie te wybory rzutują bowiem w istotny sposób na prowadzenie działalności, odpowiedzialność majątkową, wysokość odprowadzanych podatków i sposób dokonywania rozliczeń. Zakładając firmę na terenie Śląska, warto pamiętać, że biura rachunkowe w Bielsku-Białej oferują nie tylko usługi księgowe, ale i doradcze, które obejmują także wsparcie w procesie zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli w tzw. CEIDG-1 dokonywana jest na wniosek. Można wypełnić go on-line korzystając ze specjalnego kreatora lub w urzędzie. W każdym wypadku konieczne jest podpisanie wniosku. W Bielsku księgowa poinformuje, że można zrobić to osobiście w Wydziale Ewidencji Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej lub przez internet. Konieczne jest wówczas posiadanie profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Co ważne – rejestracja działalności w CEIDG jest bezpłatna.

Księgowość w Bielsku – forma opodatkowania

Do zadań przyszłego przedsiębiorcy należy wybór formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Na gruncie polskiego prawa wyróżnia się:

 • zasady ogólne tzw. skalę podatkową,
 • podatek liniowy,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
 • kartę podatkową.

Każda z powyższych form rządzi się swoimi zasadami. W ramach części z nich będzie możliwe rozliczanie kosztów, w innych już nie. Niektóre dopuszczają określone prawem ulgi, które nie mogą być natomiast odliczane przy wyborze drugiej. Co więcej, ustawodawca określił wprost wypadki, w których nie jest na przykład możliwe rozliczanie według podatku liniowego czy ryczałtu.

Dokonując wyboru formy opodatkowania należy także znać pojęcia takie jak przychód, dochód, koszty uzyskania przychodów, czy strata. Warto zatem na tym etapie rozpoczynania jednoosobowej działalności gospodarczej zwrócić się o pomoc do biura księgowego, Bielsko czy inne miasta oferują bowiem usługi wsparcia w założeniu działalności. Pomoc w przejściu przez ten cały proces świadczy m.in. biuro rachunkowe 5+Consulting Bielsko Biała.

Biuro rachunkowe Bielsko Biała a rodzaj ewidencji

Należy także określić jaki rodzaj ewidencji będzie prowadzony dla podejmowanej działalności. Jest to o tyle istotne, że jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na przekazanie w Bielsku księgowości firmie lub osobie, która zajmuje się tym zawodowo, ma to wpływ na koszty comiesięcznej obsługi. Wyróżnia się następujące rodzaje ewidencji:

 • pełne księgi rachunkowe,
 • książka przychodów i rozchodów,
 • ryczałt od przychodów.

Warto dodać, że biura rachunkowe, Bielsko-Biała i inne miasta, a także biura działające on-line, stawiają takie same warunki – na ogół uzależniając koszty współpracy także od takich czynników jak ilość dokumentów przekazywanych do rozliczania, w tym faktur, paragonów, rachunków oraz od zatrudniania i ilości pracowników oraz rodzaju i formy prowadzonej działalności.

biuro rachunkowe giebułtówRejestracja firmy w urzędzie skarbowym

Jeżeli przedsiębiorca chce być płatnikiem VAT, musi złożyć stosowne zawiadomienie do urzędu skarbowego. Przygotowanie niezbędnych dokumentów rejestracyjnych oraz koordynację procesu rejestracji może przekazać do wybranego uprzednio biura rachunkowego w Bielsku.

Należy także pamiętać, że na gruncie polskiego prawa istnieje możliwość zwolnienia z VAT. Wyróżnia się:

 • zwolnienie przedmiotowe,
 • zwolnienie podmiotowe.

Zwolnienie przedmiotowe dotyczy określonego rodzaju działalności, ich katalog wskazuje ustawa o VAT.

Zwolnienie podmiotowe uzależnione jest od wielkości obrotu określonego szczegółowo w ustawie o VAT. Limit obrotów nie jest jednak jedyną okolicznością warunkującą możliwość takiego zwolnienia. Także w tej kwestii nieodzowna jest pomoc wybranej księgowej z Bielska.

Komentarze dla wpisu “Pomoc biura rachunkowego przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej – czy warto z niej skorzystać?”

 1. Hej gdzieś mi się kiedyś obiło o uszy, gdzieś przeczytałam, o platformie, gdzie można prowadzić sobie księgowość online. Nie mogę sobie teraz przypomnieć nazwy a przyjrzałabym się temu bliżej …
  Czy jednak lepiej jest nie decydować się na księgowosc online ale jednak wybrać jakies dobre biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości?
  Jaka opcja jest Waszym zdaniem wygodniejsza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!