Recykling plastiku to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Recykling tworzyw sztucznych skupia się na powtórnym przetwarzaniu wszystkiego, co jest możliwe, by można było ponownie wykorzystać te rzeczy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czemu takie działania, są niezbędne w dzisiejszych czasach?
Co powstaje z przetworzonego plastiku?
Niektóre z tworzyw sztucznych przeznacza się na wytwarzanie energii, ale takie rozwiązanie nie powinno być często wykorzystywane z wielu względów. Odpady plastikowe powinny być w jak największym stopniu ponownie przetworzone. Tak by nie tworzyć nowych materiałów tego typu. Takie działanie ma spory związek z ochroną środowiska. Z odpadów z tworzyw sztucznych powstaje regranulat, a z niego mogą powstać różnego rodzaju dobra, które będą używane na co dzień. Proces recyklingu pozwala na to, by powstały nowe produkty do domu lub ogrodu.
Na pytanie co powstaje z recyklingu plastiku? Można odpowiedzieć, że naprawdę sporo przedmiotów. Z plastiku poddanego recyklingowi można wytworzyć opakowania, doniczki, folie lub worki na śmieci. Szerszy jest natomiast zakres, jaki można pozyskać z tworzyw sztucznych. Przetworzone tworzywa sztuczne dają możliwość wytworzenia długopisów, ubrań czy zabawek. Poza tym w takim procesie powstają także butelki plastikowe czy opakowania.
Recykling plastiku – czyli zbieranie nakrętek?
Dlaczego zbieramy nakrętki ? Zbierając plastikowe nakrętki, mamy realny wpływ na środowisko naturalne. Te plastikowe elementy wymagają szczególnego recyklingu, gdyż są stworzone z materiałów zawierających określone właściwości. Butelki, bez nakrętek o wiele łatwiej przetworzyć, co przekłada się na oszczędność czasu oraz mniejsze środki, użyte do tej czynności.
Oszacowano, że rocznie sprzedaje się nawet 30 bilionów plastikowych butelek. Czas, jaki jest potrzebny, aby to tworzywo sztuczne się rozłożyło wynosi około 600-1000 lat. Dodatkowo w tym okresie uwalniane są substancje toksyczne do środowiska. Wyrzucanie takich butelek ma niezwykle szkodliwy wpływ na ekosystem.
Substancje szkodliwe, które wydobywają się z plastikowych butelek oraz innych tworzyw, mogą przedostać się do wód gruntowych oraz powierzchniowych, a w konsekwencji negatywnie wpłynąć na żyjące tam organizmy żywe. Mikroplastik, znajdujący się w morzach oraz oceanach niezwykle trudno jest usunąć. Niestety coraz częściej można go spotkać w wodzie pitnej, a to może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia ludzi.
W Polsce jest wiele miejsc, gdzie zbierane są plastikowe nakrętki. Zebrane elementy są przeznaczane dla fundacji, które prowadzą zbiórki dla osób potrzebujących. Następnie nakrętki wywożone są na skup, gdzie wolontariusze otrzymują za nie pieniądze.