Sezon wakacyjny nieubłaganie dobiegł końca, ale fani zespołu rockowego Riverside nie mieli na co narzekać bo już początkiem września mieli fantastyczną okazję do spotkania z zespołem podczas jednego z ich koncertów na trasie ‘I’m Your Private Wasteland’ w naszym kraju. Bilety na koncert wyprzedały się w tempie błyskawicznym już kilka miesięcy przed planowaną datą występu. Riverside promował nowy album już w roku ubiegłym, jednak po tak pozytywnym przyjęciu przez fanów, muzycy Riverside zdecydowali się na ponowną promocję płyty w tym miesiącu.

‘I’m Your Private Wasteland’ to już siódmy album zespołu. Warto wspomnieć o tym, że zyskał status złotej płyty co chyba nie dziwi nikogo kto miał okazję być na koncercie albo w inny sposób zetknął się z muzyką tego zespołu.
A jak to się wszystko zaczęło? W tym artykule cofniemy się nieco w czasie aby przybliżyć Wam początki powstawania zespołu niezwykle docenianego w kręgach muzycznych na całym świecie.

Out O Myself – to krążek, którym poza wcześniej nieco wydanym singlem Loose Heart, grupa zadebiutowała na polskim rynku. Zespół założony został z inicjatywy gitarzysty Piotra Grudzińskiego, wokalisty i basisty Mariusza Dudy, perkusisty Piotra Kozieradzkiego oraz klawiszowca Jacka Mielnickiego. Końcem roku 2003 z zespołem pożegnał się Jacek Mielnicki a jego miejsce godnie zajął Michał Łapaj. Słuchając albumu odczuwamy bogactwo gatunkowe, niezwykłą dynamikę, ale i spójność. Odsłuchując płytę po raz kolejny nie ma mowy o nudzie, gdyż za każdym razem odkrywam coś nowego, bardzo szczerego i otwartego na słuchacza.

Second Life Syndrome – wydanie drugiego albumu grupy Riverside w 2005 roku poprzedził singiel Conceiving You. Po raz kolejny już za projekt graficzny odpowiedzialny był amerykański grafik Travis Smith. Stworzenie tak fantastycznego dzieła z miejsca zostało okrzyknięte najlepszym dziełem zespołu co zdecydowanie zachwiało równowagą muzyczną w całej Europie. Na płycie znajdziemy między innymi utwory Artificial Smile, Volte-Face, wspomniany wczesniej Conceiving You oraz tytułowy Second Life Syndrome, który jest o tyle charakterystyczny o ile nie miał być jednym utworem. Składa się z trzech części bardzo płynnie po sobie następujących.

Rapid Eye Movement – ten album zapowiada wypuszczony w 2007 roku singiel 02 Panic Room. Tu także powstaje pierwszy teledysk wyreżyserowany przez Macieja Pawelczyka oraz Radosława Wikiera. Płyta zajmuje 2 miejsce na zestawieniu OLiS. Po wydaniu tej płyty trasy koncertowe Riverside rozszerzają się do Turcji, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Poprzeczka została w tym wypadku postawiona niezwykle wysoko jeśli weźmiemy pod uwagę ogromny sukces poprzedniego albumu.

ADHD (Anno Domini High Definition) – notowania albumu wydanego dwa lata po REM ponownie docierają na szczyt zestawienia OLiS, tym razem jednak płyta plasuje się na miejscu 1. Płyta zostaje wysoko oceniona również w innych europejskich krajach. Jest kolejną, która zdobywa status złotej. Tematyka w utworach krąży wokół niepewności, chaosu życia i ciągłego biegu. Pomimo tej wielowątkowości całość jest niezwykle składna i harmonijna.

Shrine Of New Generation Slaves – w ramach promocji i wydania tego niezwykle ambitnego albumu powstał kolejny teledysk, który wyreżyserował Mateusz Winkiel. Album trafił na listy przebojów m.in. w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii czy Finlandii i uznany został już wtedy za największy komercyjny sukces w historii działalności zespołu. Wśród utworów, które znalazły się na krążku, poza klimatami hardrockowymi znajdziemy również te nieco spokojniejsze, z wyraźnie zaznaczonymi liniami melodycznymi, z wolniejszym tempem i bardzo spokojnym wokalem Mariusza Dudy.

Love, Fear and the Time Machine i Eye Of The Soundscape – szósta płyta zespołu ukazuje się w roku 2015 i od razu zdobywa wyróżnienie albumu roku w plebiscycie miesięcznika Teraz Rock. Jest to jednak czas niezwykle ciężki zarówno dla zespołu jak i wszystkich fanów. Niespełna rok po wydaniu płyty nagle umiera gitarzysta zespołu Piotr Grudziński. Riverside odwołuje wszystkie zaplanowane koncerty na rok 2016. Pół roku po tak tragicznym wydarzeniu zespół poinformował na swojej stronie internetowej, iż będzie kontynuował działalność jako trio w składzie Mariusz Duda, Michał Łapaj oraz Piotr Kozieradzki.

Zespół zaczął przygotowania do pracy nad kolejnym albumem, który według muzyków miał być powrotem do brzmienia bardziej intensywnego. W roku 2016 Riverside wydał instrumentalną kompilację Eye Of The Soundscape, która zawierała też ostatnie nagrania z Piotrem Grudzińskim. W kolejnym roku 2017 do tras koncertowych zespołu dołącza założyciel formacji Quidam – Maciej Meller.
“Podczas trasy zagra z nami gitarzysta, dzięki któremu nasza muzyka zabrzmi tak jak powinna, nie tylko dlatego, że jest bardzo dobrym muzykiem, ale przede wszystkim dlatego, że ma w sobie skromność i pokorę, która dla nas na scenie zawsze była niezwykle ważna” – zapowiadali muzycy.

Wasteland – album niejako ukazuje nam świat zrodzony na nowo po apokalipsie. Całość bez wątpienia nawiązuje do tragicznych zdarzeń z przeszłości zespołu. Jest to dzieło wymowne i w swoim przygnębieniu piękne.
Zespół zakończył swoją kolejną trasę koncertową ‘I’m Your Private Wasteland’ w kraju, koncertem w klubie Ucho w Gdyni skąd wyruszył w trasę do Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!