Najlepszym sposobem na robienie dobrych zdjęć jest poznanie swojego aparatu, a to oznacza zapoznanie się z obiektywami, które posiadasz. Odpowiednie zakresy ogniskowych mają swoje zastosowanie. Oczywiście, wszystko można przełamywać na drodze do poszukiwania idealnych ujęć, ale jeżeli jesteś na etapie nauki fotografowania, wypada wpierw poznać zasady, które potem będziesz mógł łamać świadomie. Możesz również wiele się nauczyć czytając o fotografii w Internecie – jest tam mnóstwo świetnych materiałów

Oprócz znajomości swojego sprzętu, ważne jest, aby zainwestować w swoje kompetencje techniczne, chodząc na kursy lub warsztaty fotograficzne. Dzięki temu nie tylko zdobędziesz potrzebną wiedzę, ale także będziesz bardziej pewny siebie podczas fotografowania.

Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności fotograficzne, spójrz na niektórych klasycznych fotografów, takich jak Ansel Adams lub Henri Cartier-Bresson. Możesz również sprawdzić kilku współczesnych fotografów, którzy cię inspirują – być może zainspirują twoją własną pracę! Instagram pełen jest profili świetnych artystów sztuki fotograficznej, których warto obserwować, i pracami których dobrze się jest inspirować.

Fotografia nie jest hobby, które można po prostu wziąć do ręki i oczekiwać, że z dnia na dzień staniesz się w nim dobry. Wymaga praktyki, umiejętności i odpowiedniego sprzętu – a to tylko na początek. Fotografowanie jest techniczą dziedziną, wymagającą zapoznania się z możliwościami sprzętowymi aparatu i obiektywów oraz oświetlenia. Pomimo dynamicznie rozwijającej się automatyzacji procesu fotografowania, zdecydowanie warto poznać powody stosowania konkretnych ustawień lub choćby podstawowych parametrów odpowiedzialnych za ekspozycję i głębię ostrości.

Gdy masz już prawidłowo ustawiony aparat, upewnij się, że wiesz, jakie ujęcia są najbardziej efektywne w każdej sytuacji – a następnie wykonaj ich mnóstwo! Częścią bycia fotografem jest pogodzenie się z popełnianiem błędów (bo wszyscy je popełniamy), abyśmy mogli się na nich uczyć.

Najlepszym sposobem nauki fotografii są zajęcia lub warsztaty na lokalnych uczelniach lub w domach kultury. Jeśli w Twojej okolicy nie ma żadnych zajęć, sprawdź materiały dostępne w internecie – jest tam mnóstwo świetnych źródeł! Istnieje również ogromna baza kursów internetowych na temat fotografowania.

Jak pięknie fotografować w studio fotograficznym ?

Fotografia studyjna rządzi się swoimi prawami i wymaga od fotografa i zespołu dużej kontroli nad każdym etapem sesji od przygotowań przez realizację, aż po retusz. Zanim wybierzesz studio fotograficzne wynajem, przygotuj i uzgodnij z pozostałymi członkami zespołu zdjęciowego odpowiednie inspiracje. Odpowiednie przygotowanie, dobór modelki, stylizacji i scenografii, koloru tła i oświetlenia pozwoli Ci cieszyć się potem pochlebnymi opiniami publiczności.

Fotografowanie w plenerze

Sztuka robienia dobrych zdjęć plenerowych, czy to portretowych, czy pejzażowych, polega przede wszystkim na znalezieniu odpowiedniego miejsca i wyboru odpowiedniej pory. Sesja plenerowa odnosi się do konkretnego, uprzednio upatrzonego miejsca, w któym o różnych porach świeci inne światło. Światło, w zależności od pory dnia i roku może się zmieniać nie tylko ze względu na jego natężenie i kąt padania ale zmienia nawet swoją temperaturę barwową, w uproszczeniu nazywaną barwą światła. Im dalej od południa w dzień słoneczny i bezchmurny, tym cieplejsze będzie światło padające na modelkę lub fotografowaną scenę. Temperaturę barwową fotografii możemy oczywiście zmanipulować na etapie wywoływania pliku RAW lub już w samym programie graficznym ale to co naturalne, zawsze budzi większe zaufanie. Udanych kadrów !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!