Praca w domu seniora to spore wyzwanie, a jednocześnie pomysł na dobrą przyszłość zawodową. W ostatnich latach domy opieki dla osób starszych powstają wręcz masowo, gdyż zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest coraz większe. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną, profesjonalną kadrę opiekunów, którzy będą na co dzień zajmowali się pensjonariuszami.

Aby pracować w domu seniora, trzeba mieć przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie. Najczęściej poszukiwane są opiekunki osób starszych, które ukończyły szkolenie lub kurs w tej dziedzinie i są w stanie potwierdzić to odpowiednimi dokumentami. Bardzo często domy opieki poszukują również pielęgniarek, kucharek, a także innych osób, które na co dzień zajmują się pomocą osobom mieszkającym w ośrodku. Jeśli chcemy znaleźć zatrudnienie w takim miejscu, raczej nie będziemy mieć problemu z wyszukaniem ogłoszeń o pracę. Wraz z nieustannym powstawaniem nowych domów opieki, stale pojawiają się ogłoszenia dotyczące zatrudnienia w nich.

Jak wygląda rozmowa o pracę?

Rozmowa o pracę w domu opieki dla osób starszych pod wieloma względami wygląda jak każda inna rozmowa kwalifikacyjna. Kandydaci są pytani o swoje wykształcenie, przygotowanie zawodowe, a także doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Większe szanse na zatrudnienie mają te osoby, które już wykonywały podobną pracę, mają właściwe rekomendacje czy listy polecające lub można sprawdzić, jak wywiązywały się ze swoich obowiązków w poprzednim miejscu pracy. W trakcie rozmowy o pracę sprawdzane są nie tylko kwalifikacje, ale również szereg kompetencji miękkich, jakie są potrzebne w pracy w tym zawodzie. Warto przygotować się na pytania sprawdzające nasze umiejętności interpersonalne, sumienność, odpowiedzialność, a także cierpliwość. Opiekunowie osób starszych powinni być bowiem nie tylko wykwalifikowani, ale również mieć odpowiednie cechy osobowości, które są w tej pracy niezbędne.

Im lepsza kadra, tym lepiej dla pensjonariuszy

Kadra w domu opieki dla seniorów to jedno z najważniejszych ogniw sprawnego i dobrego funkcjonowania ośrodka. Nawet najlepiej wyposażony obiekt, mnóstwo udogodnień czy ciekawa lokalizacja nie do końca się sprawdzą, jeśli kadra pracowników nie będzie spełniała wymagań pensjonariuszy czy ich rodzin. Takie kwestie warto sprawdzać, zanim umieścimy w ośrodku kogoś z naszych bliskich. Bez względu na to czy interesuje nas całodobowy dom seniora Łódź czy ośrodek w jakimkolwiek innym mieście, trzeba zapoznać się z opiniami na temat konkretnego domu seniora. Opinie rodzin, których bliscy przebywali lub przebywają w takich ośrodkach sa o wiele bardziej miarodajne niż wszystkie treści reklamowe, jakie znajdziemy na stronach internetowych domu opieki. Dobrze jest też wybrać się do kilku domów opieki osobiście i porozmawiać z personelem. Czasem już na pierwszy rzut oka można ocenić, czy kadra pracowników spełnia oczekiwania, czy od razu lepiej będzie szukać innego ośrodka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!