Plastik to zasób zmieniający życie, ale te same cechy, które sprawiają, że jest użyteczny – obok złego gospodarowania odpadami – stworzyły globalne wyzwanie związane z odpadami. Oto, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na skup plastiku.
Tworzywa sztuczne mają unikalny i użyteczny zestaw właściwości.
Są polimerami, długimi łańcuchami cząsteczek zbudowanymi z powtarzających się ogniw zwanych monomerami, często produkowanymi z substancji chemicznych, takich jak ropa naftowa. Jego strukturę molekularną można zaprojektować tak, aby prezentowała różne cechy — była:
- elastyczna lub twarda,
- przezroczysta lub nieprzezroczysta.
Są trwałe, mocne, lekkie, wodoodporne oraz stosunkowo łatwe i niedrogie w produkcji. Większość nowoczesnych tworzyw sztucznych wytwarzana jest z paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny lub ropa naftowa; ale wraz z pojawieniem się nowej technologii tworzywa sztuczne są również produkowane z materiałów odnawialnych, takich jak kukurydza czy bawełna. Istnieją tysiące opatentowanych tworzyw sztucznych obejmujących niezliczone sektory, a wszystkie mają unikalne atrybuty, dzięki którym nadają się do określonego celu.
Plastik w naszym codziennym życiu
W wielu zastosowaniach plastik jest praktycznie niezastąpiony, ponieważ jest tani, mocny, lekki i odporny na korozję. Najczęstsze zastosowania plastiku to opakowania i elementy budowlane, takie jak rurociągi. W branży medycznej plastik jest często kluczem do kontroli skażenia i infekcji. Strzykawki, pipety i rękawiczki używane w opiece zdrowotnej i badaniach biomedycznych nie mogą być ponownie użyte. Chociaż nadmierne używanie opakowań z tworzyw sztucznych jest niepokojące, pewna forma opakowania jest często konieczna do utrzymania higieny lub świeżości żywności lub utrzymania integralności produktu podczas transportu. Małe lub podróżne przybory toaletowe i produkty do higieny osobistej są czasami postrzegane jako marnotrawstwo, ale mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia przystępnych cenowo możliwości sanitarnych dla niektórych z naszych najbardziej narażonych społeczności, takich jak bezdomni lub rodziny o niskich dochodach. Szacuje się, że 70% światowej populacji żyje bardzo ubogo, a kosmetyki w jednorazowych saszetkach stanowią niedrogą opcję sanitarną na rozwijających się rynkach.
Zastąpienie plastiku innymi materiałami nie jest ani proste, ani proste, głównie ze względu na wyzwanie polegające na znalezieniu alternatywy, która łączy wszystkie najbardziej pożądane właściwości plastiku. Biodegradowalne alternatywy — takie jak specjalne tworzywa sztuczne, papier lub tektura — mogą mieć większy ślad cieplarniany ze względu na ilość wody lub zasobów naturalnych zużywanych do ich produkcji.
Badanie przeprowadzone w zeszłym roku wykazało, że plastikowe torby wielokrotnego użytku są bardziej przyjazne dla środowiska niż papierowe i bawełniane alternatywy, ale tylko w miastach i krajach z dobrze zorganizowanym systemem gospodarowania odpadami, który zapobiega wyciekom. To zdecydowanie daje do myślenia.