Stoisz przed wyborem schodów do swojego domu? Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę i jakie schody wybrać? W tym artykule podpowiemy kilka zasad, które warto uwzględnić.
Trudno wyobrazić sobie dom jednorodzinny bez schodów wewnętrznych. Nawet parterowe domy mają poddasze lub strych, do których musimy mieć dostęp. W domach piętrowych lub z użytkowym poddaszem schody stają się jedną z ważniejszych części składowych domu. Ich rodzaj, miejsce zamontowania i wykonanie mają bezpośredni wpływ na codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Najczęściej wybierane są schody drewniane. Ale na co warto zwrócić uwagę wybierając schody do domu?

Jaką rolę mają spełniać schody?

Czy schody w Twoim domu będą użytkowane sporadycznie, bo mają prowadzić jedynie na strych lub poddasze, albo do pracowni, z której korzysta tylko jedna osoba? A może na piętrze zlokalizowane są sypialnie wszystkich domowników i schody stanowią ważny łącznik komunikacyjny w domu? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pierwsze pytanie to praktyczność i trwałość schodów może zejść na drugi plan. Bardziej liczyć się będą walory estetyczne i wizualne oraz umiejscowienie schodów.

Jeśli natomiast schody są ważną częścią ciągu komunikacyjne to warto przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze bezpieczeństwo. Czy ze schodów będą korzystać małe dzieci, osoby w starszym wieku, albo mające problemy z poruszaniem się? Jeśli tak, to warto uwzględnić taką sytuację przy wyborze schodów. Schody zabiegowe, wspornikowe lub ażurowe uważane są za mniej bezpieczne i wygodne w poruszaniu się po nich. Większe poczucie bezpieczeństwa dają natomiast schody np. dwubiegowe ze spocznikiem, na którym można przystanąć. Zmiana kierunku schodów oraz spocznik stanowią też zabezpieczenie w razie potknięcia się i upadku.

Względy wizualne

Schody muszą nie tylko cechować się funkcjonalnością, ale także dobrze się prezentować. Jest to szczególnie ważne, kiedy schody zlokalizowane są w bardziej reprezentacyjnej części domu, np. salonie lub holu. Warto wówczas zastanowić się nad wyborem drewna na schody, balustradami oraz rodzajem schodów. Do bardziej designerskich schodów drewnianych możemy zaliczyć schody wspornikowe (półkowe) lub schody bardzo modne w ostatnim czasie, czyli schody z lamelami.

Jakie schody wybrać?

Wybór jest bardzo duży. Czasem można się pogubić w ilości rodzajów i dostępnych opcjach. Na chwilę obecną inwestorzy najczęściej wybierają schody samonośne, czyli takie, których elementem nośnym jest ich konstrukcja, a nie np. ściana. W przypadku takiego wyboru mamy dużą dowolność jeśli chodzi o umiejscowienie schodów. Do schodów samonośnych zaliczamy schody policzkowe, osiodłane lub dywanowe. Na uwagę zasługują szczególnie te ostatnie. Schody dywanowe wyglądają bardzo elegancko i mogą stanowić ważny aranżacji wnętrza.
Jakie jeszcze są dostępne opcje jeśli chodzi o wybór schodów? Biorąc pod uwagę różne kryteria możemy wybrać schody kręcone, ażurowe lub zabudowane, zabiegowe lub z podestem, jednokierunkowe lub dwukierunkowe. Opcji jest sporo. Warto dobrze przemyśleć wybór ponieważ schody mają służyć domownikom przez wiele lat.
Jedną z firm, która od kilkudziesięciu lat zajmuje się montażem schodów drewnianych jest firma Drewdom.

Zakład Produkcyjny DREWDOM
Deszkowice I nr 164
22-448 Sułów
kom: 604 90 30 47
obsługa Warszawa i okolice: schody drewniane Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!