Bez względu na to, czy nasz nowy sklep internetowy będzie jedynie uzupełnieniem naszej podstawowej działalności, czy też większość naszych sił i oczekiwań będzie skupiona właśnie na nim, sam proces zakładania sklepu online będzie wyglądał podobnie – przy założeniu, że chcemy to zrobić dobrze.

Formalności przed założeniem sklepu

Zanim uruchomimy nasz sklep online, upewnijmy się, że mamy opanowane wszelkie kwestie bardziej “papierkowe” niż techniczne. A zatem pamiętajmy o:

  • założeniu działalności gospodarczej, albo – jeśli już ją prowadzimy – upewnieniu się, że nie musimy rozszerzać zapisów w rejestrach, albo zgłaszać się do VATu, jeśli wcześniej nie byliśmy jego płatnikami
  • wybraniu i zarezerwowaniu domeny
  • ustaleniu branży i potencjalnych źródeł towarów do naszego sklepu – sprawdźmy jednocześnie, czy wybrane źródła zaoferują nam taką cenę, byśmy mieli szansę być konkurencyjnymi na rynku
  • wybraniu i ew. podpisaniu umów z firmami kurierskimi, bankami etc.
  • oczywiście nie możemy również zapomnieć o wybraniu miejsca, gdzie umieścimy nasz sklep – jeśli nie jesteśmy ekspertami od spraw technicznych to tutaj warto wybrać sklep z hostingiem – oszczędzimy sobie kłopotów z ew. niezgodnością tych dwóch elementów.

Czas na pracę

Gdy wszystkie niezbędne umowy będą już podpisane, to czas uruchomić nasz sklep. Jeśli zdecydowaliśmy na wybór sklepu działającego w modelu na abonament – tak jak w firmie Sky-shop, to nasz sklep będzie już na nas czekał, sprawny i gotowy do pracy. Z naszej strony pozostanie zapoznanie się panelem administracyjnym – to od niego zależy, jak wygodna będzie nasza praca ze sklepem i czy będziemy ją traktowali jak udrękę, czy przyjemność. Dlatego warto wybrać platformę, na której funkcjonuje już wiele sklepów. Można bowiem założyć, że skoro dużo przedsiębiorców skorzystało z oferty platformy i nie rezygnują z niej, to jest na tyle przyjazna, że my również dobrze się będziemy czuli podczas korzystania z niej. Na koniec – nie zapominajmy, że sklep w internecie to nie tylko towary. Należy zadbać też o sprawną promocję i marketing, ale to już temat na inny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!