Niestety dla wielu psów czas posiłku nie jest najlepszą częścią dnia – natychmiast po nim pojawiają się nieprzyjemne uczucia i doświadczenia, takie jak wymioty, biegunka lub wzdęcia.

Podobnie jak ich właściciele, niektóre psy są bardzo podatne na problemy trawienne i pozornie drobne zmiany w ich diecie – na przykład jedzenie nowego jedzenia, jedzenie o nietypowych porach lub po prostu zbyt szybkie jedzenie – mogą powodować duże problemy. Tak, pomimo widocznej zdolności psów do jedzenia wszystkiego, mogą one rzeczywiście mieć wrażliwe żołądki.

Co powoduje wrażliwe żołądki psów?

Na trawienie psów wpływa wiele różnych czynników: indywidualne nawyki żywieniowe, preferencje i wszelkie problemy zdrowotne wśród nich. Jest to złożony i skomplikowany system, co oznacza, że ​​jeśli coś nie działa prawidłowo, określenie dokładnego obszaru problemu może zająć trochę czasu.

Źródła wrażliwości żołądka są również dość szerokie, spowodowane przez wszystko, od braku równowagi bakteryjnej, pojawienie się pasożytów, wrzodów i guzów po alergie lub nietolerancję niektórych składników. Ten ogromny zakres potencjalnych problemów to tylko jeden z powodów, dla których ważna jest ścisła współpraca z weterynarzem, gdy próbujesz poprawić trawienie swojego psa.

Aby zacząć to zawęzić, weterynarze często próbują zaklasyfikować choroby żołądkowo-jelitowe do jednej z dwóch kategorii:

• pierwotne choroby żołądkowo-jelitowe
• choroby dodatkowe.

Pierwotne zaburzenia przewodu pokarmowego to problemy, które bezpośrednio wpływają na przewód pokarmowy, takie jak niektóre z przykładów wymienionych powyżej: pasożyty, infekcje bakteryjne lub wirusowe, połykanie obcego materiału, nadwrażliwość pokarmowa, nieswoiste zapalenie jelit i wrzody.

Dodatkowe choroby przewodu pokarmowego to choroby, które wpływają na inny system (np. układ metaboliczny lub hormonalny), ale mają negatywny, pośredni, ale jednak istotny wpływ na trawienie psa. Mogą to być zaburzenia metaboliczne, problemy endokrynologiczne, dysfunkcja nerek lub wątroby oraz zapalenie trzustki.

Wszystko to może brzmieć bardzo przerażająco, biorąc pod uwagę, jak niewielki może się wydawać wrażliwy żołądek. Ale chociaż profesjonalna pomoc weterynarza jest najlepszą opcją do zidentyfikowania i usunięcia pierwotnej przyczyny nadwrażliwości żołądka u psa, zdecydowanie nadal możesz podjąć działania, które możesz podjąć w międzyczasie, aby złagodzić jego dyskomfort, niezależnie od problemu wewnętrznego.

Spraw, aby Twój dom był przyjazny dla psiaków

Częstym problemem wśród psów z wrażliwym żołądkiem jest to, co weterynarze nazywają „niedyskrecją żywieniową”. W prostym języku oznacza to po prostu, że twój szczeniak je rzeczy, których nie powinien. Jeśli wiesz, że Twój pies lubi kopać w śmietniku w poszukiwaniu smakołyków, konieczne jest wprowadzenie pewnych zabezpieczeń, a w jego misce powinna się znaleźć wyłącznie dobra karma dla psa. Zacznij od kuchni i łazienki. Upewnij się, że wszystkie kosze na śmieci mają pokrywki i są niedostępne dla twojego szczeniaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!