W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób boryka się z problemem, jakim jest wada wzroku. Codzienność poniekąd wymusza ubogą higienę narządu wzroku — jesteśmy zmuszeni spędzać długie godziny przed ekranami, wpatrywać się w tabelki, teksty, obrazki, a to wszystko często przy akompaniamencie sztucznego światła.

Dodajmy do tego predyspozycje genetyczne, zanieczyszczenie środowiska i inne potencjalne czynniki, a nikogo nie będzie dziwić, że coraz więcej osób potrzebuje pomocy okulisty. Często pacjenci nie chcą nosić okularów — ciężko jest się im do nich przyzwyczaić lub uważają, że wyglądają w nich niekorzystnie. Wówczas na ratunek przychodzą soczewki kontaktowe. Jak dobrze je wybrać?

Dobór soczewek

Niezwykle ważne jest to, by odpowiednio dobrać rodzaj i moc soczewek do konkretnej wady wzroku. Źle dobrane mogą nie tylko okazać się nieskuteczne, ale nawet ją pogłębić. Najlepszym i najpewniejszym sposobem dobrania odpowiednich szkieł kontaktowych jest wizyta u okulisty. Można to także zrobić na podstawie obecnie posiadanych okularów.

Na podstawie okularów

Recepta na okulary zawiera mniej elementów, niż ta na soczewki kontaktowe. Zamawianie soczewek na podstawie recepty okularowej jest działaniem nieco ryzykownym, a otrzymany produkt może niekoniecznie spełniać oczekiwania pacjenta.

Moc nie zawsze będzie taka sama w przypadku okularów i soczewek — te drugie przecież znajdują się znacznie bliżej oka, niż szkła. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest mimo wszystko wykonanie nowego badania u okulisty, tym razem w kontekście doboru soczewek.

Najczęściej wady do 3,25 dioptrii wymagają takiej samej mocy soczewek i okularów, nie ma jednak takiej gwarancji. Oczy to narząd, z którego korzystamy od przebudzenia do ponownego pójścia spać. Ważne jest więc zadbać o to by korzystać z nich komfortowo.

Na podstawie badania

W tym przypadku pacjent zostanie poprowadzony krok po kroku przez lekarza lub optometrystę. Specjalista zbada pacjenta i zdecyduje czy ta konkretna wada wzroku może być leczona za pomocą soczewek. Jeżeli tak, dobierze odpowiedni promień krzywizny, średnicę i rodzaj. Stosuje się soczewki sferyczne (przy krótko- i nadwzroczności), toryczne (w przypadku astygmatyzmu) lub multifokalne (w przypadku prezbiopii — starowzroczności).

W profesjonalnym gabinecie pacjent zazwyczaj ma możliwość przymierzenia pary soczewek, a specjalista sprawdza ich ułożenie na oczach. Ponadto nauczy pacjenta prawidłowego zakładania, ściągania i dbania o soczewki. Jeżeli wszystko okaże się zgodne z oczekiwaniami, można bezpiecznie zamówić wybrane szkła kontaktowe.

Przeciwwskazania do soczewek

Mało kto wie, ale również soczewki, pomimo tego, że są popularne i bezpieczne, posiadają pewne przeciwwskazania. W takim przypadku pacjent będzie musiał ograniczyć się do noszenia okularów korekcyjnych. Takie przeciwwskazania to:

-niektóre alergie;
-zbyt niski lub zbyt wysoki wiek;
-cukrzyca;
-zespół suchego oka;
-częste stany zapalne oczu;
-niektóre zaburzenia hormonalne.

Przy suchości oczu, a także w przypadku długotrwałej pracy przy komputerze, lepiej sprawdzą się okulary. Jeżeli jednak pacjent koniecznie chce nosić soczewki, powinien stosować odpowiednie nawilżające krople do oczu. Warto również pamiętać, że nie każda wada wzroku może być korygowana w ten sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!