Zakup nowej kanapy wydaje się prostym zadaniem. Idziemy do sklepu, oglądamy, siadamy na wybranym modelu, a potem firma transportowa przywozi nam ją do domu. A potem już żyjemy sobie szczęśliwie z nowym meblem w salonie. Niestety, ta bajka często ma odmienny scenariusz, a po pojawieniu się sofy w domu nagle objawiają się nam wszystkie jej wady.

Na szczęście można uniknąć ich już na samym początku. Oto poradnik zakupowy, stworzony przy pomocy ekspertów z Adriana Furniture. Jest to polska firma, zajmująca się produkcją wysokogatunkowych mebli tapicerowanych. Ich stronę znajdziecie tutaj: https://adrianafurniture.com/pl/.

W sklepie czy internecie?

Idealny model kanapy został znaleziony w internecie? Po objechaniu kilku sklepów meblowych okazuje się, że podobnego nie znajdzie się w sklepie stacjonarnym? Zakupy mebli w internecie stają się powoli normą. Są bezpieczne, ale pod warunkiem zachowania kilku zasad:

  • w przypadku mebli tapicerowanych warto przed zakupem zamówić wzornik, aby sprawdzić jak dana tkanina wygląda naprawdę i czy odcień będzie pasował do wnętrza,
  • zanim dokonamy zakupu sprawdźmy dane sprzedawcy. Czy to jednocześnie producent? Jak oceniają go inni klienci? Jakie formy transportu i płatności oferuje? Jak wygląda reklamacja i zwrot?
  • zorientujemy się, czy faktycznie nie można zobaczyć mebli danego producenta na żywo, np w showroomie. Nawet jeśli nie będzie tam wybranego modelu, to sprawdzimy, jak wygląda ogólna jakość wykonania.

Jak dopasować rozmiar kanapy do wnętrza?

Jednym z problemów, przed jakimi stają osoby, które kupiły kanapę bez specjalnego przygotowania, jest rozmiar kanapy, który po fakcie zakupu nie pasuje do wnętrza. Zanim zaczniemy się rozglądać po sklepach meblowych, warto dokładnie zmierzyć miejsce, w którym chcemy ustawić sofę. 

W małym salonie dużo lepiej jest wybrać niewielką kanapę oraz dwa fotele. Meble powinny mieć lekką konstrukcję. Dzięki temu wnętrze zyska optycznie na przestrzeni. Duże gabaryty wymagają większej przestrzeni. Uwzględnij to w planowaniu salonu, bo niewielka kanapa w dużym pokoju będzie wyglądała jak wypożyczona z domku dla lalek.

Problemem jest także wybór narożnika. Wiele osób zapomina, że są one lewo- lub prawostronne. Lewostronne swoim kształtem przypominają kształtem literę “L”, a prawostronne są jej odwrotnością. Kupując narożnik warto pamiętać, że przez swój wygląd narożnik może być trudny do ustawienia w danym wnętrzu. 

Jaki materiał warto wybrać?

Skóra? Wełna? Bawełna? Welur? A może poliester? Zanim kupisz sofę, sprawdź, jakim rodzajem tapicerki jest pokryta. Materiały naturalne są droższe, ale często przyjemniejsze w dotyku i bardziej wytrzymałe.

Skóra to świetny wybór dla osób, które lubią materiały łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Aby pozbyć się plamy wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Skóra jest także bardzo trwała, długo utrzymuje kolor i nawet po latach użytkowania wygląda niemal jak nowa. Jednak warto pamiętać, że jest jednym z najdroższych materiałów.

Bawełna i wełna również nie są najtańsze. Ich największą zaletą jest fakt, że są niezwykle przyjemne w dotyku. Doskonale dostosowują się do ciężaru ciała i są dość elastyczne. Minusem jest fakt, że uciążliwe może być ich pranie. Tutaj można jednak rozważyć wybór sofy ze zdejmowanym pokrowcem, który bez problemu umieścimy w pralce.

Najczęściej jednak spotykanymi materiałami są tworzywa syntetyczne. Niska cena i wytrzymałość – to ich zalety. Nie każdemu jednak będę one pasować. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!