W sytuacji epidemii zmienia się zarówno globalna gospodarka, jak i nasze indywidualne finanse. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma problemy ze spłatą kredytów i innych zobowiązań. Rozwiązań i sposobów wyjścia z tej sytuacji warto szukać jak najszybciej – im dłużej będziemy zwlekać, tym bardziej wpędzimy się w problemy finansowe.

W sytuacji epidemii pracę traci wiele osób, zwłaszcza tych, które są zatrudnione na umowy śmieciowe bądź też pracują na własnej działalności. Bardzo szybko ich domowy budżet wyczerpuje wszystkie oszczędności, nie ma więc możliwości na terminowe regulowanie kredytów i innych zobowiązań. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić, zanim jeszcze będziemy mieć jakiekolwiek przeterminowane płatności, to zapoznanie się z możliwościami, jakie przewiduje nasza umowa kredytowa. W dokumencie tym z pewnością znajdziemy informacje na temat tego, czy jest możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Jak długo taka przerwa w płatnościach może trwać, a także czy jest szansa umorzenia części odsetek czy innych opłat.

Warto korzystać z możliwości, jakie dają banki

W wielu umowach kredytowych są zapisy, które pozwalają klientom skorzystać z wakacji kredytowych. Można więc na kilka miesięcy zrobić sobie przerwę w spłacaniu kredytu. Oczywiście, nie robi się tego na własną rękę – konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w tej sprawie. W sytuacji epidemii wprowadzanych jest też wiele dodatkowych rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej, wśród których także kredytobiorcy mogą znaleźć rozwiązania przeznaczone właśnie dla siebie. Jeśli mamy kredyt do spłacenia, a problemy finansowe nawarstwiają się, trzeba szukać różnych możliwości wyjścia z sytuacji. Być może dobrym rozwiązaniem będzie kredyt konsolidacyjny, który połączy wszystkie zobowiązania w jedno. A może trzeba pomyśleć o zmianie stylu życia, wprowadzeniu jak największych możliwości, zrezygnowaniu z wielu wydatków? Sytuacja epidemii i kryzysu nie jest wieczna, a czasowe wprowadzone oszczędności i cięcia w domowym budżecie mogą pozwolić na przetrwanie tego niezbyt przyjaznego czasu.

Dokładna analiza wydatków

W sytuacji, gdy musimy jak najbardziej pilnować własnych wydatków i nie zadłużać się ponad własne możliwości, dobrym rozwiązaniem może być karta przedpłacona. Świetnie sprawdza się ona nie tylko w przypadku dzieci, których chcemy nauczyć oszczędności i podejścia do pieniądza, ale również osób dorosłych, które wprowadzają spory reżim finansowy w swoich domowych budżetach. Karty przedpłacone możemy znaleźć w ofercie wielu banków. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, dobrze jest przejrzeć parametry kilku różnych kart. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać taką, która w stu procentach będzie dopasowana do naszych możliwości finansowych. Korzystanie z kart przedpłaconych można wprowadzić na co dzień do swoich zwyczajów finansowych. Dzięki temu będziemy pilnować wydatków i nigdy na zakupach nie wydamy więcej niż znajduje się na takiej karcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!