Kreatyna jako najlepiej przebadana odżywka dostępna na rynku jest także najchętniej stosowana i prawdopodobnie najbardziej popularna. W związku z tym jako odżywka doczekała się nie tylko wielu wariantów smakowych, wielu rodzajów, ale także połączeń z innymi substancjami odżywczymi. Producenci suplementów diety posiadają różne formuły, wartości procentowe składów itp. Jednak ostatnio szczególnie dużo uwagi poświęca się kreatynie z niewielkim dodatkiem tauryny. Czy takie połączenie ma sens i czy jest warte uwagi? Warto przyjrzeć się obu tym związkom, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Co łączy kreatynę oraz taurynę?

Bez wątpienia kreatyna oraz tauryna to związki, które pochodzą od aminokwasów, a ich budowa jest możliwa m.in. dzięki metioninie. Co więcej, oba związki występują w odzwierzęcych produktach spożywczych, jednak to nie wszystko. Zarówno kreatyna, jak i tauryna, mają duże znaczenie względem masy mięśniowej organizmu człowieka. Chociaż warto zaznaczyć, że w przypadku tauryny, nie jest to aż takie oczywiste.

Wykazuje ona działanie antyoksydacyjne, a także uczestniczy w metabolizmie kwasów żółciowych. Jednak najważniejszego działania tauryny, szczególnie względem sportów wytrzymałościowych, upatruje się w pobudliwości układu nerwowego. Jest ona często dodawana do wszelkiego rodzaju odżywek przedtreningowych, aby wywołać efekt pobudzenia, zwalczyć objawy zmęczenia i dać po prostu siłę, na wykonanie intensywniejszych jednostek treningowych.

Natomiast kreatyna występuje w organizmie człowieka głównie w mięśniach szkieletowych i stosowana regularnie, realnie wpływa na poprawę siły oraz wytrzymałości mięśni. Co więcej, udowodniono jej skuteczność także względem regeneracji powysiłkowej. Nie dziwi więc fakt, że jest ona z chęcią stosowana w suplementach diety razem z tauryną, której odpowiednia ilość w porcji pozwala uzyskać jeszcze szybsze efekty treningów. 

Przykładem takiej odżywki jest np. Allnutrition Creatine Muscle Max, którą można nabyć w sklepie SFD. Jest ona dostępna w różnych wersjach smakowych, a dzięki optymalnej porcji tauryny, ta odżywka kreatynowa pozwala na jeszcze szybsze uzyskanie efektów ciężkich sesji treningowych.

Czy warto stosować połączenie kreatyny oraz tauryny i czy jest to bezpieczne?

Za bezpieczeństwem połączenia obu związków przemawia fakt, że w pożywieniu występują zazwyczaj razem. Oczywiście jednak w niewielkich ilościach. Nie zmienia to jednak faktu, że kreatyna wraz z tauryną jest dobrze tolerowana przez zdrowe organizmy i mogą znacznie poprawić kondycję, siłę oraz wytrzymałość. Jest to odpowiednie połączenie z punktu widzenia suplementacji okołotreningowej. 

Warto jednak pamiętać, że tauryna może zwiększać skurcze serca. To powoduje, że zawsze najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skonsultować rozpoczęcie suplementacji z odpowiednim specjalistą, a w razie konieczności wykonać wskazane badania, aby uniknąć rozmaitych dolegliwości. Dopiero wtedy należy sięgnąć po suplement diety najwyższej jakości, który pochodzi ze sprawdzonego źródła. 

Jest to ważne nie tylko z uwagi na kreatynę z dodatkiem tauryny, ale także wszelkiego rodzaju inne suplementy diety. W sklepie SFD jest dostępny szeroki wybór różnego rodzaju odżywek, które są odpowiednio przebadane i posiadają potwierdzone składy. Jest to przykład odpowiedniego sklepu, w którym można w bezpieczny sposób zaopatrzyć się w najwyższej jakości preparaty w adekwatnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!