Dym papierosowy jest ogromnym niebezpieczeństwem nie tyle co dla naszego zdrowia, ale również dla zdrowia tzw. “biernych palaczy”. Niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlaczego więc papierosy są tak szkodliwe dla naszego zdrowia i co powoduje te zmiany chorobowe? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Szkodliwe substancje i toksyny

Dym papierosowy zawiera w sobie niemalże 4000 różnych szkodliwych substancji mutagennych, teratogennych i kancerogennych. Ponad 40 z tych substancji jest rakotwórczych. Zalicza się do nich między innymi węglowodory aromatyczne, nitrozaminy, estry kwasów tłuszczowych, metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze czy chlorek winylu.

Jakie choroby wywołuje dym papierosowy?

Dym papierosowy niewątpliwe prowadzi do wielu szkodliwych dla naszego organizmu zmian chorobowych. Lista jest naprawdę ogromna, a my postaramy się przedstawić tylko te najbardziej poważne następstwa zaciągania się dymem papierosowym. Na rzucenie palenia polecamy również Nicorix.

Przede wszystkim występować mogą liczne choroby jamy ustnej. Pod wpływem palenia wzmożone jest wydzielanie śliny. Przez to upośledzone zostaje trawienie pokarmów, zahamowane łaknienie i bardzo często tracimy poczucie smaku. Pojawić się może również leukoplakia, czyli rogowacenie białego. Stan ten jest zaliczany do stanu przedrakowego i bardzo często przejawia się w raka złośliwego. Poza tym wystąpić może również rak wagi i języka. Poza tym często pojawia się próchnica zębów, przebarwienia zębów i powstaje kamień nazębny. Dodatkowo możemy spodziewać się nieprzyjemnego zapachu z naszych ust.

Liczne są także wszelkie choroby serca u palaczy tytoniu. Nikotyna wywołuje podwyższone ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca i zwiększa obciążenie pracy serca. Z tego właśnie powodu występują wszelkie choroby naczyniowo-sercowe.

Częstymi przypadkami palenia papierosów są niewątpliwe wszelkie zmiany nowotworowe. Spodziewać się możemy nowotworu jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani czy nowotworu złośliwego płuc.

Dym papierosowy ma również bardzo zły wpływ na dziecko. Kobiety palące podczas ciąży mogą przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu. Poza tym narodzone dzieci palaczy są znacznie bardziej podatne na typowe choroby dziecięce, takie jak ADHD. Wystąpić może również poważna niedowaga noworodka.

Inne zmiany wywoływane przez dym papierosowy

Palaczy może dotykać również trądzik, który nieraz jest bardzo ciężki do zwalczenia. Upośledzone zostają nasze podstawowe zmysły, takie jak smak, wzrok, słuch, węch czy nawet czucie. Nikotyna wywiera również bardzo zły wpływ na nasz układ pokarmowy. Do tego wszystkiego dochodzi zwiększenie zawartości cholesterolu oraz rozwoju blaszek miażdżycowych. Zwiększa się również podatność na osteoporozę i chorobę Crona.

Jak widać palenie papierosów jest niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia, zdrowia osób biernie palących jak i zdrowia naszych dzieci. Dlatego tak ważne jest podejście do rzucenia tego szkodliwego nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!