Szkolenia biznesowe dla pracowników – czy można je wciągnąć w koszty?

Brak komentarzy

 

Szkolenia dla pracowników są w ostatnich latach wyjątkowo popularne. Pracodawcy zaczęli bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że siłą ich przedsiębiorstw jest kapitał ludzki, który na co dzień pracuje na sukces całej firmy. Aby pracownicy działali efektywnie i zgodnie z oczekiwaniami, warto inwestować w ich rozwój zawodowy i wyposażać ich w dodatkowe kompetencje i umiejętności. Szkolenia dla pracowników są więc nieodłącznym elementem działalności każdej firmy nastawionej na długofalowy rozwój.

Szkolenia dla pracowników to inwestycja, która z pewnością wiąże się z wydatkami związanymi z codzienną działalnością. Można je więc w dużym stopniu wrzucić w koszty prowadzenia działalności, a co za tym idzie, obniżyć kwotę, od której należy odprowadzać podatek. Zanim jednak zdecydujemy się na takie działanie, warto skonsultować się ze specjalistą do spraw księgowości, który dokładnie oceni, które wydatki wrzucać w koszty można, a które niekoniecznie. Wrzucenie kosztów szkolenia w koszty działalności firmy nie jest jedynym sposobem na szukanie realnych oszczędności. Dobrym sposobem może być również szukanie różnych form dofinansowania, zwłaszcza unijnego, dzięki którym również można obniżyć koszty szkolenia kadry pracowniczej.

Jakie szkolenia są popularne?

Wśród szkoleń dla pracowników dużą popularnością cieszą się szkolenia z tak zwanych umiejętności miękkich, a więc sztuki prowadzenia negocjacji, komunikacji, rozwiązywania konfliktów, pracy w grupie, relacji z klientami czy szkolenia sprzedażowe. Wybierając najlepszy coaching w tej tematyce można mieć pewność, że pracownicy w krótkim czasie nabędą nowe umiejętności i kompetencje, które będą mogli niemal od razu zacząć wykorzystywać w codziennej pracy. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wszelkie szkolenia dla menadżerów i kadry zarządzającej, dzięki którym kierownicy mogą w krótkim czasie nauczyć się nowych metod i technik zarządzania działem czy całym przedsiębiorstwem. Bardzo popularne są również szkolenia specjalistyczne dla pracowników z różnych branż, które dają dodatkowe uprawnienia, kwalifikacje czy certyfikaty. To dobra okazja do uzupełnienia wykształcenia i zdobycia nowych możliwości zawodowych.

Jak szukać dobrych i sprawdzonych szkoleń?

Zanim właściciel firmy wyśle pracowników czy kadrę zarządzającą na szkolenie, najpierw czeka go poszukiwanie dobrej firmy szkoleniowej. A z tym może być problem, gdyż oferta jest naprawdę rozbudowana i wszechstronna. W poszukiwaniu dobrych szkoleń warto brać pod uwagę ofertę tych firm, które mają odpowiednią renomę, są obecne na rynku szkoleniowym od dawna, mają doświadczenie w organizowaniu szkoleń dla pracowników różnych branż. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się szkolenia online. Warto rozważyć także taką formę dokształcania. Szkolenia online są wygodne, pozwalają na szybkie zdobywanie dodatkowych kwalifikacji, można uczyć się na nich we własnym tempie. Bywają również sporo tańsze niż szkolenia stacjonarne, gdyż odpadają koszty wynajmowania powierzchni szkoleniowej oraz inne koszty związane z organizacją stacjonarnych szkoleń. Bez względu na to, czy firma zdecyduje się na szkolenie stacjonarne czy online, warto dokładnie przejrzeć program szkolenia, aby mieć pewność, że będzie ono odpowiadało indywidualnym oczekiwaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!