Profile z tworzyw sztucznych i ich znaczenie. Czemu PCV ma tak wiele zastosowań?

Profile z tworzyw sztucznych mają bardzo wiele zastosowań. Wyroby z PCV przyczyniają się do produkcji wielu elementów istotnych w budownictwie, wykończeniu wnętrz i różnych gałęziach gospodarki. Jednocześnie mogą występować w wersji twardej lub miękkiej. Jak powstają takie profile i do czego jeszcze da się je wykorzystać? 

Dzięki ekstruzji tworzyw sztucznych powstają profile PCV. Sam polichlorek winylu jest przy odpowiedniej obróbce tak plastycznym materiałem, że przedmioty z niego stworzone mogą mieć bardzo wiele detali. Dzięki temu są użyteczne i posiadają mnóstwo zastosowań. W których dziedzinach można się z nimi spotkać?

Na czym polega ekstruzja profili PCV?

Ekstruzja profili PCV jest procesem, który pozwala na wykorzystanie pełni możliwości tego materiału. Mowa tu o rodzaju obróbki plastycznej tworzyw sztucznych pod wpływem ciepła. Dzięki specjalistycznej głowicy możliwe jest nadanie PCV formy plastycznej i ukształtowanie go na nowo w dowolnym kształcie.

Warto jednak przez chwilę zatrzymać się nad samym PCV, które bywa również określane jako PWC lub PVC. Jest to polichlorek winylu, który powstaje wskutek procesu polimeryzacji. Jednocześnie jest jednym z najstarszych wytwarzanych tworzyw sztucznych. Wynaleziono go ponad 180 lat temu, ale na praktyczne zastosowania trzeba było nieco poczekać.

Obecnie dzięki PVC powstaje bardzo wiele produktów z różnych dziedzin. Jest to materiał o wyjątkowo dobrych właściwościach termoplastycznych. Można go z łatwością formować w dowolne kształty włącznie z produkcją niewielkich detali. Dodatkowo powstałe z polichlorku winylu przedmioty mają wiele zalet użytkowych. Przede wszystkim są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie są niszczone przez czynniki atmosferyczne takie, jak deszcz, śnieg czy wilgoć. Dosyć łatwo przychodzi za to utrzymać je w czystości i dobrym wyglądzie.

Dlaczego profile z tworzyw sztucznych są tak potrzebne?

Profile z tworzyw sztucznych mogą powstawać w różnych odmianach. Wśród nich są takie, które można określić jako miękkie i plastyczne. Mogą być wykorzystywane np. do produkcji uszczelek. Większość tego typu produktów z PCV to jednak twarde profile. Nadają się one w pełni do dalszej obróbki. Bywają barwione, poddaje się je wierceniu lub frezowaniu tak, by możliwie najlepiej spełniały swoje zadania.

Przeprowadzenie ekstruzji możliwe jest dzięki specjalistycznym maszynom nadającym PCV formę umożliwiającą kształtowanie. Dzięki temu jest ono podatne na wykorzystanie w różnych dziedzinach. Profile z tego materiału stosuje się zwłaszcza w produkcji nowoczesnych drzwi i okien. Nie mogą się bez nich obejść firmy produkujące urządzenia chłodnicze i meble, ale też przemysł motoryzacyjny i elektroniczny.

Coraz częściej wyroby z profili PCV znajdujemy w naszych domach. Chodzi m. in. o listwy LED używane do podświetlania różnych przestrzeni. Z PCV produkuje się też elementy ozdobne i funkcjonalne listwy wykończeniowe do mieszkań. Cenione są one nie tylko za trwałość, ale i atrakcyjny wygląd.

Polecamy:
Szkolenia dla menadżerów – jak znaleźć najlepszą firmę szkoleniową?

1 thought on “Profile z tworzyw sztucznych i ich znaczenie. Czemu PCV ma tak wiele zastosowań?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!