Gdybyś mógł pojechać w dowolne miejsce na świecie, gdzie by to było? Hawaje? Peru? Większość powie, że chce odkrywać tropikalne regiony świata. Są znane z tego, że zawierają jedne z najpiękniejszych roślin z egzotycznym wyglądem. Dodanie tropikalnej rośliny do domu może pomóc Ci uczestniczyć w tak tętniącej życiem części świata bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Istnieje wiele roślin, które tworzą tę kategorię flory. Ta grupa składa się z osobników o różnych kształtach i rozmiarach. Więc co je wszystkich łączy?

Ich ekstrawaganckie kwiaty i duże liście to jedne z najbardziej charakterystycznych cech. Biorąc pod uwagę środowisko, w którym prawdopodobnie będą mieszkać, te rośliny egzotyczne muszą mieć określony zestaw potrzeb.
Ogólnie rzecz biorąc, łatwo jest je uszczęśliwić, o ile uwzględni się ich potrzeby.

Podstawy pielęgnacji

Twój dom może nie mieć temperatury i wilgotności tropikalnego lasu deszczowego, ale to nie znaczy, że możesz wykluczyć te rośliny ze swojej kolekcji. Istnieją sposoby na naśladowanie ich naturalnego środowiska bez zamieniania domu w saunę. Poniższy rozdział poświęcony jest zaspokojeniu podstawowych potrzeb rośliny tropikalnej.

Gleba lasu deszczowego lub dżungli jest bogata w materię organiczną. Jest również dość luźna dzięki czemu woda spływa do korzeni rośliny bez konieczności osadzania jej w wodzie. Warto o tym pamiętać, rozważając najlepszą mieszankę doniczkową dla swojej rośliny tropikalnej. Gleba doniczkowa do wnętrz, która dobrze pasuje do tych roślin, zwykle zawiera mieszaninę mchu torfowego, perlitu i wermikulitu.

Dzięki temu gleba szybko i skutecznie wchłania wodę. Jedynym problemem jest to, że wysycha również dość szybko. Jeśli możesz, zalecamy również, abyś starał się utrzymywać pH gleby na lekko kwaśnym poziomie.

Najważniejszym składnikiem gleby jest to, jak dobrze drenuje. Nie wybieraj gleb zwięzłych i ciężkich, takich jak glina. Istnieją mieszanki ogrodnicze, które wydają się mieć na uwadze rośliny tropikalne, dostarczając dodatkowych składników odżywczych, których może brakować Twojej roślinie.

Rośliny tropikalne występujące w ich naturalnym środowisku nieustannie rywalizują o światło. Jeśli kiedykolwiek widziałeś zdjęcie gęstego lasu deszczowego, szybko zorientujesz się, jak rośliny wydają się rosnąć jedna nad drugą. Wynika to z faktu, że wszyscy potrzebują światła i nikt nie chce się nim dzielić. Rośliny tropikalne, nawet trzymane w pomieszczeniach, dobrze się rozwijają dzięki obfitemu słońcu. To światło powinno być dość jasne, ale nigdy bezpośrednie. Liście te, choć duże i dość grube, są podatne na przypalenia w złych warunkach. Większość roślin będzie zadowolona, jeśli otrzyma około 12 do 14 godzin światła dziennie. Pamiętaj, że nie każdy gatunek będzie tego chciał. Niektóre rośliny tropikalne wolą być umieszczone w oknie, które zapewnia niższy poziom światła. Ogólna zasada dotycząca roślin tropikalnych polega na tym, że zwykle przeżywają przy większej ilości wody i wolą, aby ich gleba była równomiernie nasycona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!