Przyglądając się dokładniej technologiom budowlanym łatwo można zauważyć jak istotną rolę w dzisiejszym budownictwie odgrywają najrozmaitsze tworzywa sztuczne. Z czego wynika ich niesłabnąca popularność?

Historia tworzyw sztucznych jest bardzo młoda bo sięga niewiele ponad stulecia wstecz. Początkowo zakres ich wykorzystania był ograniczony jednak wraz z opracowywaniem coraz to kolejnych ich rodzajów stawały się bardzo popularne. Obecnie aż trudno sobie wyobrazić nasze życie bez materiałów syntetycznych. Wykorzystujemy je obecnie na każdym niemal kroku. Są niezwykle istotne także dla rozwoju technologii budowlanych. To właśnie nim budownictwo na świecie wzniosło się na wyższy poziom.

Rola tworzyw sztucznych w różnych gałęziach budownictwa

Odkrywanie różnych materiałów charakteryzujących się niespotykanymi dotąd właściwościami otworzyło drzwi do opracowywania zupełnie nowych konstrukcji, instalacji, zadaszeń oraz systemów rynnowych. Technologia tworzyw sztucznych zrewolucjonizowała dział szeroko pojętej hydrauliki. Nowoczesne instalacje grzewcze oraz sanitarne niekoniecznie są wykonywane z metali, dużo częściej wykorzystuje się w ich budowie właśnie tworzywa sztuczne. Na przykład instalacje wodne z polipropylenu to już na świecie standard. A w jaki sposób łączy się poszczególne elementy takiej instalacji? W przypadku kształtek z polipropylenu łączenie odbywa się poprzez zgrzewanie. Tak wykonane połączenia są bardzo trwałe, prawidłowo wykonane są praktycznie niemożliwe do stworzenia się w nich nieszczelności. Tego typu instalacje są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie dość łatwe w montażu. Dzięki temu montaż instalacji hydraulicznych przebiega znacznie szybciej niż to się odbywało, gdy w użyciu była tylko stal, żeliwo lub miedź.

Doskonałym przykładem innowacyjnego materiału syntetycznego jest poliwęglan. Jest to tworzywo, które podobnie jak szkło jest przezroczyste. Oprócz tego w przeciwieństwie do tego naturalnego materiału charakteryzuje się bardzo niewielką wagą, przez co może być stosowane w wielu miejscach, gdzie uwzględnienie szkła nie wchodzi w grę. Poliwęglan w budownictwie wykorzystuje się między innymi do budowy wielkopowierzchniowych zadaszeń w budynkach o słabej konstrukcji. Zastosowanie szkła w takich sytuacjach nie byłoby możliwe ze względu na jego dużą wagę, natomiast poliwęglan spisuje się w takiej roli idealnie. Ogromnym atutem poliwęglanu jako materiału budowlanego jest także jego znakomita wytrzymałość na uderzenia mechaniczne. Grube poliwęglanowe ściany stosuje się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ogromnymi siłami nacisku, jako przykład może posłużyć fakt, że materiał ten jest wykorzystywany do tworzenia ścian batyskafów oceanicznych, które są poddawane niewyobrażalnym wręcz ciśnieniom.

Poliwęglan komorowy Techplast
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
biuro@techplast.group
Oddział Katowice – https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-katowice
Oddział Gdańsk – https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-gdansk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!