Umorzenie długów

Brak komentarzy

Decydując się na zobowiązania finansowe mało kto spodziewa się w trudności w ich spłacie, tym bardziej, że wzięcie kredytu to też szczegółowe wyliczenia dochodów i rozchodów, które bierze pod uwagę bank udzielając go. Sytuacje są jednak bardzo różne, a banki to nie jedyne instytucje udzielające pożyczek. Zdarza się, że liczba wierzycieli wzrasta, a my nie jesteśmy już w stanie udźwignąć zobowiązań finansowych, na które się wcześniej zdecydowaliśmy. Na szczęście z każdej, nawet najbardziej zagmatwanej sytuacji można znaleźć wyjście, choć wiąże się to w pewnymi konsekwencjami.

Polskie prawo daje możliwość umorzenia długów dla osób, które nie są w stanie spłacać dalej swoich zobowiązań finansowych. Nie jest to jednak tylko wykreślenie długów i rozpoczęcie nowego rozdziału z czystą kartą, ale szczegółowe przeanalizowanie sytuacji dłużnika. Dlatego składając wniosek o umorzenie niespłaconych zobowiązań musimy liczyć się z utratą majątku (w tym samochodu, mieszkania czy innych ruchomości bądź nieruchomości) na poczet choćby częściowej spłaty długów. 

Oczywiście sąd weźmie pod uwagę aktualną sytuację życiową, liczbę osób na utrzymaniu, koszty utrzymania lokalu mieszkaniowego, czy wreszcie podstawowe potrzeby takie jak jedzenie, ubranie, środki higieniczne. Wreszcie uważnie przyjrzy się czy ciężka sytuacja finansowa dłużnika nie wynika z jego własnego zaniedbania oraz czy nie korzystał on z sądowego umorzenia długów w niedalekiej przeszłości. 

Sąd ustala plan choćby częściowej spłaty długu, a w szczególnych wypadkach rezygnuje nawet z tego planu spłaty. Nie bez znaczenia jest sposób napisania wniosku do sądu z prośbą o umorzenie długów i uzasadnienia swojej sytuacji. Dobrze jest skorzystać z pomocy https://kancelaria-slaski.pl/, która pomoże zebrać dokumenty, przeanalizować je oraz złożyć do sądu wcześniej odpowiednio przygotowany wniosek. Doświadczeni prawnicy służą w tym względzie radą i konkretną pomocą. Pomoże to pomyślnie zakończyć naszą sprawę oraz uspokoić nerwy, których przecież w przebiegu spraw sądowych nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!