Upał panujący na wakacjach dla niektórych to błogosławieństwo. Dla innych niestety kara. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że będąc na wakacjach lepiej radzimy sobie z upałem. Ba! Nawet więcej. Wybierając się a wakacje do Turcji oczekujemy, że upał będzie wszechogarniający. I problemy zaczynają się w momencie, kiedy rzeczywistość przekracza nasze wyobrażenia. W Turcji, w sezonie piękna pogoda jest gwarantowana. Upał mamy przez cały czas. Dlatego, aby nasze wakacje były udane, należy wiedzieć jak sobie z nim radzić. Na wakacjach do upałów warto się przyzwyczaić, a jeszcze lepiej jest je polubić.

Sprawdzone metody na wakacyjne upały

Na wakacjach łatwiej jest radzić sobie z upałami, niż będąc w pracy. Jest wiele możliwości niwelowania dokuczliwej temperatury. I na dodatek te możliwości w większości są przyjemne. Chcąc skutecznie walczyć ze skutkami upałów na wakacjach, warto pamiętać o:

  • Systematycznym nawadnianiu całego organizmu. Co ciekawe, najskuteczniejsze jest nawadnianie przy pomocy ciepłych napojów. Dla niektórych turystów jest to swego rodzaju szok. Jak to ciepłe napoje? Zamiast zimnego drinka z palemką mam pić ciepłą herbatę? Cóż. Tak. Tradycyjnie parzona turecka herbata (cay) doskonale gasi pragnienie i nawadnia. Przekonajcie się zresztą sami będąc na wakacjach w Turcji.
  • Zacienionym miejscu na basenie lub na plaży. To jest łatwiejsze do osiągnięcia niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Wszędzie, czy to w hotelu nad basenem, czy to na plaży, można znaleźć parasole plażowe. Doskonale chronią one przed słońcem i upałem. Warto korzystać z nich wtedy, kiedy słońce operuje najmocniej. W przerwach od leżenia pod parasolem możemy wskoczyć do wody, aby od razu doświadczyć ochłody. Chociaż woda w tureckim morzu jest znacznie cieplejsza niż w Bałtyku.
  • Wyborze odpowiedniego hotelu. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, czy w hotelu jest indywidualnie sterowana klimatyzacja. I czy klimatyzacja jest w cenie pobytu. Czasem się bowiem zdarza, że za klimatyzację trzeba dodatkowo płacić. A w tak upalnym miejscu jest ona niemal niezbędna. Należy jednak pamiętać o rozważnym korzystaniu z klimatyzacji. Dzięki temu, nie będziemy chorowali. Najlepiej jest schładzać pokój do przyjemnej temperatury i wyłączać klimatyzację. I lepiej nie spać w nocy przy włączonej klimie.
  • Podczas czy to zwiedzania, zakupów, czy wycieczek fakultatywnych należy pamiętać o odpowiedniej ochronie głowy. Nakrycie głowy jest niezwykle ważne, gdyż słońce operuje bardzo mocno i może doprowadzić do udarów słonecznych.
  • Podczas zwiedzania i wycieczek fakultatywnych warto zawsze mieć ze sobą ręcznik oraz strój kąpielowy. To może być niezwykle przydatne w momencie, kiedy chcemy się ochłodzić i możemy wskoczyć np. do chłodnego basenu, który możemy odwiedzić będąc na wycieczce fakultatywnej. Zresztą niektóre wycieczki, na które się wybierzemy mają w planie takie aktywności, więc warto zawsze mieć ze sobą strój kąpielowy.

To tylko kilka sposobów na to, by skutecznie radzić sobie z upałami na wakacjach w Turcji. Pamiętajcie jednak o tym, że nawet największy upał w wakacjach nie jest tak nieprzyjemny jak praca, nawet w klimatyzowanym biurze. Na wakacjach mamy sporo czasu i każdy może wypróbować takie metody walki z upałem, jakie chce. Może całymi dniami nie wychodzić z morza lub basenu. Może schładzać się zimnymi napojami. Może przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach i pojazdach. To są nasze wakacje i spędzajmy je w taki sposób, jaki najbardziej lubimy.

Polecamy:
Nieżyt nosa – jak leczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!