Wiele osób po maturze decyduje się na studia wyższe, upatrując w tej decyzji szansę na lepszą przyszłość. Tymczasem aktualne potrzeby rynku pracy pokazują, że zapotrzebowanie jest zupełnie w innych branżach. Pracodawcom nie chodzi bowiem o wykształcenie czy o dyplom wyższej uczelni, a o umiejętności praktyczne, doświadczenie i możliwość rozpoczęci pracy choćby od zaraz.

Osoby, które poszukują pracy w Bielsku-Białej, z pewnością regularnie wędrują po różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Na https://szukampracy.pl/kalkulator można między innymi zapoznać się z nowymi ogłoszeniami o pracę, a jednocześnie poznać aktualne stawki dla różnych branż. Można też, nawet po kilku dniach regularnego odwiedzania portalu zauważyć, jakie branże są aktualnie najbardziej na topie i nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Aby mieć dobra pracę, nie trzeba mieć dobrych studiów

Nie tylko w Bielsku-Białej, ale również w skali całego kraju można zauważyć zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mają doświadczenie w swoim zawodzie. Najczęściej chodzi o różnego rodzaju zawody budowlane, techniczne czy mechaniczne, które muszą już na wstępie wykazać się fachowością, kwalifikacjami czy umiejętnościami. Nikt specjalisty nie będzie pytał o poziom wykształcenia, a o uprawnienia, kwalifikacje oraz możliwości zawodowe. Nieodłącznie dużym zainteresowaniem pracodawców cieszą się handlowcy – przedstawiciele handlowi poszukiwani są w przeróżnych branżach. Choć z pozoru może się wydawać, że jest to praca łatwa, lekka i przyjemna , w rzeczywistości to dosyć poważne zadanie, do którego wykonywania trzeba mieć odpowiednie predyspozycje czy umiejętności. Trzeba również mieć świadomość, że handlowcy najczęściej pracują na takich warunkach, że ich wypłata w dużym stopniu zależy od poziomu ich sprzedaży. Nie ma więc co liczyć na to, że na samym początku naszej przygody z handlem będziemy zarabiać duże pieniądze.

Zanim podejmiesz pracę, negocjuj przyzwoite stawki

Kolejną grupą zawodową, która nie musi narzekać na brak pracy, są kierowcy – im więcej mają kategorii czy dodatkowych uprawnień, tym lepiej. Dobry, doświadczony kierowca bez problemu znajdzie zatrudnienie zarówno w firmie działającej na przestrzeni lokalnej, jak i takiej, która działa na terenie całej Europy i nie tylko. Warto jednak pamiętać, by nie godzić się na pracę w niejasnych warunkach, za zbyt niskie stawki czy w godzinach, które znacznie przekraczają normy. Bez względu na wykonywany zawód, trzeba po prostu cenić własne umiejętności i mieć szacunek przede wszystkim do siebie. Wiele osób niepotrzebnie psuje rynek, godząc się na pracę za stawki dużo poniżej normy. W taki sposób pracodawcy również przyzwyczajają się, że bez problemu znajdą pracowników za połowę normalnej stawki. Nie można tak psuć rynku – nikt nie powinien pracować za stawki urągające zdrowemu rozsądkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!