Każdy ma swoje własne preferencje, jeśli chodzi o optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Oprócz osobistych preferencji, poziomy wilgotności, które są zbyt wysokie lub niskie, mogą powodować problemy zdrowotne i powodować uszkodzenia domu. Ogólnie rzecz biorąc, poziom wilgotności względnej od 30 do 50 procent jest idealny dla zapewnienia komfortu i zapobiegania rozwojowi mikroorganizmów.

Jaka powinna być wilgotność względna w pomieszczeniu?

Aby poznać poziom wilgotności w Twoim domu, potrzebujesz higrometru, który mierzy temperaturę i wilgotność względną. Idealna wilgotność względna zarówno dla zdrowia, jak i komfortu wynosi około 30–50%. Poziomy te mogą się różnić w miesiącach zimowych.

Idealny poziom wilgotności w pomieszczeniu w zależności od temperatury zewnętrznej.  Najbardziej komfortowy poziom wilgotności w pomieszczeniu będzie różny w zależności od gospodarstwa domowego, w zależności od osobistych preferencji. Ogólnie rzecz biorąc, każdy powinien wiedzieć, gdzie należy utrzymywać poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu, aby zapewnić komfort.

Utrzymanie idealnego poziomu wilgotności względnej w domu

Najlepszymi narzędziami do utrzymywania idealnego poziomu wilgotności względnej w domu przez cały rok są nawilżacze i osuszacz domowy. Systemy te automatycznie współpracują z domowymi systemami ogrzewania i chłodzenia, dodając lub usuwając wilgoć z powietrza. Używaj nawilżacza w miesiącach zimowych, kiedy powietrze jest naturalnie bardziej suche, a osuszacza latem, kiedy powietrze naturalnie przenosi więcej wilgoci.

Najlepsze nawilżacze i osuszacze posiadają zalety takie jak:

-Opcja trybu uśpienia, która wyłącza podświetlenie wyświetlacza i uruchamia czujniki wykrywające optymalny poziom wilgotności
-Technologia spiralnych kanałów powietrznych, która zamienia wodę w drobną mgłę bez zaparowania pomieszczenia lub zamoczenia podłogi
-Gwarancja kupującego i dożywotnia pomoc techniczna

Osuszacz jest dobry, jeśli wyróżniają go następujące cechy:

-Eliminuje dodatkową wilgoć, która powoduje pleśń,
-Ciągła praca w pobliżu odpływu,
-Kontrola dokładnego procentu wilgotności w pomieszczeniu, która zapewnia łatwą kontrolę,
-System ostrzegania o pełnym zbiorniku i możliwość automatycznego wyłączania.

Problemy spowodowane wysoką wilgotnością w pomieszczeniu

Kiedy poziom wilgotności w domu jest wysoki, jest za dużo wilgoci. To nie tylko powoduje dyskomfort, ale może być szkodliwe dla Twojego domu.

Nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi i rozprzestrzenianiu się pleśni,, grzybów, bakterii i wirusów. Zanieczyszczenia te pogarszają jakość powietrza w pomieszczeniach, powodując choroby, a także mogą spowodować uszkodzenie domu. Gdy poziom wilgotności w pomieszczeniach jest zbyt wysoki, astma i alergicy mogą odczuwać gorsze lub częstsze objawy. Wysoka wilgotność w pomieszczeniu powoduje, że w domu jest duszno. Możesz zauważyć widoczną kondensację na oknach i ścianach. Parność może sprawiać, że czujesz się gorąco i niekomfortowo, co powoduje podkręcenie klimatyzacji i zużywanie większej ilości energii, gdy wymagana jest tylko regulacja poziomu wilgotności.

Polecamy:
Dlaczego wybrać profesjonalny montaż klimatyzacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!