Co warto zobaczyć na Podkarpaciu? Sprawdźmy najpopularniejsze miejsca. Łańcut, jedna z największych rezydencji magnackich. W województwie podkarpackim, przy trasie autostrady A4, łączącej zachód i wschód Europy leży niewielkie miasto, położone niezwykle urokliwie, w dolinie rzeki Wisłok. Początkowo zachwyca tylko położeniem, wśród zielonych pól i lasów, z niewielkimi wzniesieniami charakterystycznymi dla Podkarpacia. Jednak za kolejnym zakrętem znajduje się prawdziwa perełka – Zamek w Łańcucie.
To rezydencja magnacka, której historia rozpoczyna się w XVI wieku powstaniem – istniejącej do dziś w obrębie założenia – wieży obronnej. W wieku XVII obiekt przejmuje Stanisław Lubomirski, który rozbudowuje obiekt z wielkim rozmachem. Zamek został otoczony fortyfikacjami bastionowymi, które uchroniły go nawet przed najazdem Szwedów podczas Potopu Szwedzkiego. To z tego okresu zachowały się także wnętrza pięknego Zamku. Do dziś możemy podziwiać przepiękną Salę Balową z ozdobnymi żyrandolami, Salę Kolumnową urzekającą swym majestatem, a niebywałą perełką są Pokoje Chińskie, z oryginalnymi dla tej części Europy eksponatami.
Izabela Czartoryska pod koniec XVIII wieku część założeń obronnych zamieniła na ogrody. To ogrody w stylu angielskim, z zachwycającą o każdej porze roku roślinnością. Dla miłośników kwiatów znajdzie się tu nawet przepiękny Ogród Różany. Izabela Czartoryska zapoczątkowała również tradycje muzyczne Zamku w Łańcucie. Do dziś w jego murach odbywają się słynne koncerty muzyki dawnej. Dla miłośników koni i nie tylko przeznaczona jest kolekcja pojazdów konnych, pokazująca piękno i kunszt dawnego transportu. Urok tej rezydencji magnackiej w Łańcucie wywołuje jego oryginalność, praktycznie nienaruszony podczas działań wojennych na terenie Polski, z wyposażeniem należącym do jego dawnych właścicieli, urzeka coraz to młodsze pokolenia. Od początku przejęcia obiektu przez władze państwowe pełni funkcje muzealne. Zamek jest użyczany przy okazji ważnych wydarzeń państwowych czy międzynarodowych i rozpoznawany szeroko w świecie.
Rzeszów, czyli miasto innowacji
Położone w dolinie rzeki Wisłok miasto stanowi centrum prężnego rozwoju całego regionu. Jego położenie na południowo-wschodnim krańcu Polski, w bliskiej odległości od granicy z Ukrainą czy Słowacją nadaje mu znaczenie strategiczne, nie tylko pod względem logistycznym, gospodarczym czy turystycznym, ale i militarnym.
Rzeszów jest miastem założonym jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku i aż do XIX wieku był miastem należącym do prywatnych właścicieli. W XVII wieku miasto przeszło w ręce rodu Lubomirskich, z tego okresu pochodzi też Zamek, jak i najstarsze budynki w mieście. Reprezentacyjną ulicą jest ulica 3-Maja, przy której stoją budynki z XVI czy XVII wieku, prowadząca z Placu Farnego aż do Zamku. Rzeszowski Rynek zbudowany jest na kształt prostokąta z górującym nad nim budynkiem Ratusza Miejskiego, studnią, otoczone niskimi kamienicami. To tu, na tym wybrukowanym placu tętni codzienne życie miasta, tu odbywają się różne wiece i spotkania, tu można posłuchać muzyki, a w zlokalizowanych dookoła knajpkach dobrze zjeść czy wypić dobry trunek. Osoby zainteresowane rezerwacją hoteli w mieście lub w okolicy mogą sprawdzić: https://trigodi.com/pl/category/hotele/ lub https://trigodi.com/pl/noclegi-rzeszow-tanio-sprawdz-aktualne-ceny/
Dziś Rzeszów jest jednym z najsilniejszych ośrodków miejskich w tej części Europy, stale rozwijające się miasto kusi i zachęca do przybycia i zamieszkania w nim. Prężnie działające uczelnie, w tym Uniwersytet i Politechnika, kształcą przyszłych specjalistów, a miasto zachęca do pozostania w nim i ciągłego rozwoju. Miasto to także centrum innowacyjności, zwłaszcza w branży lotniczej. Zlokalizowane kilka kilometrów od granic miasta lotnisko daje możliwości rozwoju tej branży przemysłu, co sprawia że prężnie działa tzw. Dolina Lotnicza. Miasto Rzeszów to także ciągły rozwój przemysłu i biznesu. To strefa przyjaznej gospodarki, umożliwiająca start nowym firmom i pozwalająca na inwestycje także tych znanych, światowych gigantów. Rzeszowska aglomeracja szybko się powiększa, a jej mieszkańców ciągle przybywa. To nie tylko miasto o bogatej historii, to miasto przyszłości i innowacyjności.
Sandomierz – w bliskiej okolicy
Na malowniczych wzgórzach, wzdłuż żyznych pól, sadów owocowych, przy królowej polskich rzek – Wiśle powstał średniowieczny gród. Miejsce to było zasiedlane już wieki wcześniej, lecz dopiero w X wieku powstała tu osada obronna. Mieszkańcy grodu byli zamożni, usytuowanie przy głównym szlaku handlowym i bogactwo okolicznych ziem sprawiło, że chętnie przybywali tu kupcy z całego kraju i ziem sąsiednich. Już w czasie panowania króla Bolesława Chrobrego był to jeden z najpotężniejszych, oprócz Krakowa i Wrocławia, ośrodków. Z czasem gród rozrósł się w miasto Sandomierz, usytuowane na siedmiu wzgórzach. Podobieństwo do stolicy Włoch było tak duże, że zaczęto go nazywać “małym Rzymem”. Zawsze był to bardzo ważny ośrodek w historii Polski.
Dziś do Sandomierza przybywają tłumy turystów, by podziwiać piękno królewskiego miasta. Jego malownicze położenie sprawia, że na każdym wzgórzu czeka nas niespodzianka z dawnej historii Polski. Wchodząc przez Bramę Opatowską z XIV wieku przenosimy się w piękno dawnego założenia. Przechadzając się wybrukowanymi uliczkami, przy których stoją niskie, renesansowe kamienice docieramy do centrum rynku. Tu króluje Ratusz gotycki z ośmioboczną wieżą, przebudowany w wieku XVI. Schodząc krętymi uliczkami w dół natykamy się na Bazylikę katedralną, gotycką, ze strzelistymi wieżami i żebrowym sklepieniem. Dalej musimy podejść jeszcze w górę by odwiedzić Zamek, odbudowany w XIX wieku po zniszczeniach z czasów Potopu Szwedzkiego, dziś siedzibę Muzeum Okręgowego. A już na kolejnym wzgórzu znajduje się prawdziwa perełka Kościół Dominikanów, wybudowany w stylu późnoromańskim.
Piękne jest Stare Miasto w Sandomierzu, to prawdziwa atrakcja dla miłośników historii Polski. Docenili go nawet filmowcy, kręcąc w nim wiele sezonów serialu kryminalnego “Ojciec Mateusz”. Pokazując piękno miasta odkryli na nowo Sandomierz, do którego dziś chętnie zjeżdżają turyści.