Obróbka zapewniająca precyzję wymaga czegoś więcej niż klikania przycisków: zaskoczony? Obróbka CNC dla niedoświadczonych to prawdziwa metoda prób i błędów, nauka na bieżąco. Ważne jest uwzględnienie różnych procesów produkcyjnych i nie tylko. Dlatego w tym artykule podzielimy się krótkimi wskazówkami, jak zaoszczędzić czas bez szkody dla dokładności cięć.

Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie to subtraktywny proces produkcyjny, w którym zaczynasz od solidnego bloku materiału wyjściowego i wycinasz go, aby odsłonić ostateczny pożądany przedmiot. CNC oznacza skomputeryzowane sterowane numerycznie, a frezowanie CNC definiuje sterowaną komputerowo metodę, w której można modelować obiekt za pomocą specjalistycznego oprogramowania i wysyłać go do maszyny, która tnie materiał według zautomatyzowanych ścieżek narzędzi. Frezowanie wykorzystuje podobnie wyglądające „ostrza” jak wiertło, ale podczas gdy wiertła używają wierteł, frezowanie wykorzystuje frezy. Różnią się one tym, że podczas wiercenia wiertło porusza się w górę i w dół wzdłuż osi obracającego się narzędzia, ale podczas frezowania frez trzpieniowy przesuwa się prostopadle do osi obracającego się narzędzia.

Cały frez jest dostępny w wielu różnych typach, aby sprostać różnym zadaniom obróbkowym. Istnieją również różne systemy osi. Ich dopasowanie jest szczególnie pomocne przy uzyskiwaniu lepszych wykończeń powierzchni, ponieważ narzędzie może poruszać się stycznie po powierzchni.

Modelowanie 3D pod frezowanie

Aby uzyskać idealnie zdefiniowaną geometrię z obróbki, ważne jest, aby najpierw mieć idealnie zdefiniowany model 3D. Na przykład istnieje coś, co nazywa się tolerancją cięciwy, ponieważ modeluje przybliżone okręgi z dużą liczbą odcinków linii, a nie rzeczywiste zakrzywione łuki. Po uzyskaniu idealnego (lub przynajmniej tak doskonałego, jak potrzebujesz) modelu, jest on zwykle eksportowany jako plik .stl lub .obj lub podobny do oprogramowania, które łączy projekt z frezarką. Konkretny sterownik zależy od konkretnego projektu.

Jeśli Twoje oprogramowanie zapewnia podgląd zaprogramowanych cięć, zawsze dobrze jest je sprawdzić, aby zobaczyć szacunkowy produkt końcowy. Po prostu prześlij swój plik .stl, zaprogramuj zaplanowane cięcia i zobacz, jak to się skończy, aby w razie potrzeby wrócić do przeprojektowania modelu. Czasami dobrym pomysłem jest zwiększenie skali projektu, jeśli możesz zaoszczędzić materiał i nadal spełniać cel swojej pracy. Kiedy masz w modelu otwory na kołki ustalające, aby idealnie pasowały i wyrównywały się z innym obrabianym elementem, jest bardzo ważne aby właśnie te istotne dla projektu elementy były frezowane na tej samej powierzchni, co otwory wyrównujące

Konfiguracja pod obróbkę CNC

Na stole roboczym, spróbuj użyć ciężkich płyt / bloków, aby zminimalizować wibracje. Inaczej mogłoby to przeszkadzać w nadmiernym cięciu, co oznacza, że wtedy tniesz głębiej niż to konieczne, zatem jeśli wszystko dobrze ustawisz – dzięki temu nie musisz się martwić o późniejsze odcięcie i spiłowanie surowych krawędzi.

usługi toczenia CNC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!