Przewóz towarów w ruchu międzynarodowym to działalność, która wymaga wiedzy, doświadczenia, a także dopełnienia licznych formalności. To istotne, gdyż dokumenty przewozowe sprawdzane są na wielu etapach – na granicach, a także u docelowego odbiorcy. Im dokładniej sporządzone dokumenty, tym większa pewność, że przewóz będzie się odbywał bez większych utrudnień.

Każdy towar, który jest przewożony przez granicę, musi posiadać wszystkie niezbędne dokumenty. Dotyczy to wszystkich produktów, które wysyłamy w celach zarobkowych. Jeśli więc wysyłamy paczkę do rodziny mieszkającej w innym kraju, listy przewozowe nie są potrzebne. Jeśli natomiast planujemy wysłać tira z towarem z firmy do zagranicznego odbiorcy, międzynarodowy list przewozowy jest dokumentem, który – choć nie jest obligatoryjnie wymagany przepisami – warto stworzyć i przekazać przewoźnikowi. Jest bowiem de facto potwierdzeniem umowy, jaka została zawarta z przewoźnikiem.

Jak wygląda prawidłowy CMR?

Międzynarodowy list przewozowy nie ma jednego, odgórnie narzuconego wzoru, dlatego też firmy mogą sobie tworzyć te dokumenty zgodnie ze swoimi potrzebami. Co jednak nie zmienia faktu, że list wymaga konkretnych informacji, bez których nie będzie przydatny. Przede wszystkim, muszą w nim się znaleźć nazwa i adres nadawcy oraz odbiorcy, a także nazwa przewoźnika. Trzeba też pamiętać, aby umieścić w nim wszystkie informacje dotyczące nadawanego towaru – co będzie przewożone, w jakiej ilości lub jakiej wadze, czy towar wymaga specjalnego traktowania, czy jest możliwość przeładunku w drodze między nadawcą a odbiorcą. Istotne są również informacje dotyczące kosztów – ile będzie kosztował sam przewóz, ile wyniosą opłaty celne, a także dodatkowe koszty, jakie pojawią się po drodze. Jeśli przewoźnik pobiera zaliczkę, również trzeba taką informację umieścić w liście przewozowym. Podobnie jak wszystkie kwestie dotyczące ubezpieczenia. Jak widać, informacji jest dosyć sporo, CMR jest więc dokumentem, którego tworzenie będzie czasochłonne. Jeśli takich listów trzeba stworzyć na co dzień wiele, dobrze jest szukać rozwiązań, które usprawnią tę pracę. I tu pojawia się miejsce dla sprawdzonych generatorów CMR.

Dlaczego warto stosować generator CMR?

Jeśli chcesz korzystać z elektronicznego cmr program darmowy to bardzo dobre rozwiązanie na początek. Firmy, które oferują generatory międzynarodowych listów przewozowych, najczęściej umożliwiają korzystanie z wersji próbnej i darmowej przez jakiś czas. Można dzięki temu generator wypróbować i przekonać się, czy faktycznie będzie pomocny w codziennej działalności. I okazuje się, że jest. Dzięki CMR online można dużo szybciej i sprawniej wypełniać listy przewozowe, mieć wszystkie dokumenty w jednym miejscu, bez problemu pobierać sporo informacji i danych z istniejącej bazy. Nie ma konieczności wpisywania za każdym razem wszystkich informacji ręcznie. Przy dużych ilościach listów przewozowych – czyli wszędzie tam, gdzie firmy prowadzą działalność spedycyjną, transportową lub wysyłają sporo towarów – elektroniczne CMR znacznie skracają czas pracy i przygotowania towaru do wyjazdu. Ograniczają również ryzyko błędów i pomyłek, a także pozwalają wszystkim stronom umowy na bieżące śledzenie tego, gdzie aktualnie znajduje się towar.

Polecamy:
Szkolenia dla menadżerów – jak znaleźć najlepszą firmę szkoleniową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!