Przydomowy basen do niedawna kojarzył się z luksusem i czymś, na co mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni. Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat ten trend mocno się zmienił. Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na wykonanie na swoich posesjach większych lub mniejszych basenów. Są jak znalazł w czasie letnich upałów, gdy potrzeba ochłody.

Większość basenów, które znajdują się na naszych posesjach, to baseny otwarte, znajdujące się na świeżym powietrzu. Ich wykonanie i późniejsze utrzymanie jest bowiem zdecydowanie tańsze niż w przypadku basenów całorocznych, które muszą być w zimie ogrzewane. Baseny na powietrzu można wykonać natomiast dosyć szybko – albo poprzez budowanie od podstaw, albo też poprzez zakup gotowych niecek basenowych, które umieszcza się w wykopie. Jedno i drugie rozwiązanie mają swoje wady i zalety, dlatego też warto zastanowić się nad tym, jaki basen chcemy mieć na posesji, jakiej wielkości, a także w jakiej technologii ma być wykonany. Poza wyborem rodzaju niecki i jej uzbrojenia trzeba również pomyśleć o instalacjach, rurach basenowych, zaworach i filtrach, bez których basen nie będzie funkcjonował prawidłowo.

Wybór instalacji basenowej

Jeśli wybieramy rury do basenu oraz inne elementy instalacji, warto stosować zasadę jednorodności. Wszystkie elementy powinny pochodzić od tego samego producenta i najlepiej być z tej samej serii. Dzięki temu można mieć pewność, że rury, filtry i zawory będą do siebie idealnie dopasowane i będą stanowiły bezpieczną, funkcjonalną całość. W przypadku kupowania różnych elementów instalacji od innych producentów może się zdarzyć, że nie będą idealnie dopasowane. Nawet różnica jednego milimetra może być problemowa, jeśli zależy nam na szczelności, bezpieczeństwie i wygodzie użytkowania. Gdy kupujemy elementy instalacji basenowej, weźmy również pod uwagę jakość ich wykonania oraz fakt, czy posiadają wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty. Najlepiej stawiać na produkty pochodzące od dobrych i renomowanych producentów, którzy dają gwarancję na swoje produkty i cieszą się pozytywnymi opiniami wśród dotychczasowych klientów. Na basenie i elementach jego instalacji nie warto oszczędzać, gdyż może to przynieść o wiele więcej szkód niż korzyści.

Regularne czyszczenie i konserwacja

Elementy instalacji basenowej są niemal przez cały czas narażone na kontakt z wodą oraz zanieczyszczeniami, które są zbierane przez basenowe filtry. Jeśli nie będziemy dbać o regularne czyszczenie, nawet najlepszej klasy akcesoria basenowe nie sprawdzą się, bo szybko stracą swoje pierwotne właściwości. Jeśli więc chcemy, aby basen służył nam bezproblemowo i w idealnym stanie przez długie lata, trzeba regularnie czyścić filtry, robić przeglądy wszystkich elementów instalacji. Pilnujmy również terminów ważności poszczególnych elementów. Jeśli producent wymaga, aby po 5 latach wymienić któryś element na nowy, nie zostawiajmy go na kolejne 10 lat. Oszczędność jest niewielka, a problemy, jakie możemy sobie zafundować, na pewno będą spore i kosztowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!