Języków programowania, nowoczesnych technologii, aplikacji i specjalności w branży IT jest na tyle dużo, że niekiedy trudno jest zdecydować się na jedną ulubioną. Warto dogłębnie zastanowić się, w którym kierunku chcemy rozwijać naszą karierę i jakie umiejętności zdobywać.

Czym warto się kierować, wybierając specjalizację w branży IT?

Jedno jest pewne, nie należy kierować się zarobkami, wybierając specjalizację. Na większości stanowiskach pracy w całej branży IT zarobki są godziwe, szczególnie jeśli jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie. Wybierając specjalizację w IT, powinniśmy się kierować swoimi pasjami i tym, co robimy dobrze. W zależności od tego, jaki język programowania przypadł nam najbardziej do gustu, możemy wybrać swoją dalszą drogę. Jeśli na przykład jest to PHP, powinniśmy się zainteresować profesjonalnym tworzeniem stron www, czy systemów działających na serwerach itp. Znając dobrze jeden lub kilka języków programowania, możemy pracować w firmie lub jako freelancerzy i wykonywać projekty. Jeśli lubimy prace w zespole i wykonywanie fragmentów dużych projektów powinniśmy zatrudnić się w dużej firmie. Jeśli natomiast jesteśmy indywidualistami i lubimy sami zarządzać swoim czasem, powinniśmy przeszukiwać oferty pracy na Pracuj.pl dedykowane dla freelancerów.

Wybrałem specjalizację w IT, czy mogę ją zmienić, jeśli mi się nie spodoba?

pomiary elektrycznePraca w IT wymaga ciągłego dokształcania się i rozwijania. Jeśli zdecydujemy się zmienić wcześniej obraną specjalizację, będziemy musieli wiele rzeczy nauczyć się od nowa. Możemy oczywiście czerpać ze swojego doświadczenia, znamy już języki programowania i potrafimy się poruszać po świecie algorytmów, jednak specjalizacje w IT dosyć mocno się od siebie różnią. Warto przyłożyć wiele starań ku temu, by poznać różne specjalizacje, nim wybierzemy tą jedną, jedyną, w której chcemy być najlepsi. Można znaleźć w internecie wiele pomocnych wywiadów i artykułów, które tworzyli ludzie pracujący na danych stanowiskach. Opowiadają oni dokładnie o tym, czego można się spodziewać, wybierając daną specjalizację. Rzetelne zapoznanie się z tego typu materiałami zaoszczędzi nam wiele czasu i trudu, który musielibyśmy włożyć w przebranżawianie się, jeśli dana specjalizacja nie spełniłaby naszych oczekiwać.

Branża IT rozrasta się bardzo szybko. Przybywa miejsc pracy i różnych specjalizacji. To jedna z najszybciej rozwijających się branży na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!