Bielsko-Biała to stosunkowo duże miasto, ważne centrum administracyjne i kulturalne, wyjątkowo atrakcyjne jako pomysł na następne wakacje. Bliskość gór, niektóre z nich leżą w obrębie podmiejskiej dzielnicy miasta, wiele terenów zielonych i dobrze rozwinięta infrastruktura narciarska sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla każdego, kto szuka spokoju, bowiem ten rejon jest bliski naturze i miejskim udogodnieniom. Co ciekawe, aż w 1951 r. Bielsko i Biała były dwoma osobnymi miastami, które należały do oddzielnych prowincji: Śląska i Małopolski.

Turystka w Bielsku-Białej

Położony u stóp Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, Bielsko-Biała ma niezwykle bogate zasoby naturalne. Należy do regionu często określanego mianem “Zielonych Płuc Polski”. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest górna część doliny rzeki Wapienicy, w tym wyjątkowo malownicza część zwana Doliną Luizy.

Do najbardziej uprzywilejowanych atrakcji należą liczne szlaki prowadzące do najładniejszych zakątków Beskidów i możliwość przejazdu kolejką linową na Szyndzielnię (1026 m) w każdej chwili przez cały rok. W zimie znajduje się tam wiele popularnych wyciągów narciarskich w Klimczoku i Magurce. Możesz korzystać z ich zalet taniej i bardziej zdobywając odpowiedni kupon promocyjny Airbnb. Bez względu na aktywny wypoczynek, znajdziesz coś dla siebie. W okolicach Straconki można znaleźć wiele szkół jazdy konnej, a Bielsko-Biała oferuje liczne baseny i korty tenisowe, tor kartingowy oraz lotnisko sportowe oferujące sporty spadochronowe. Istnieje również możliwość zorganizowania lotu nad miastem lub górami.

Jeśli potrzebujesz czegoś związanego z mniejszą ilością adrenaliny – jest tam wiele ciekawych zabytków, które warto zobaczyć w mieście. Warto zwiedzić zamek Sułkowskiego, wybudowany w połowie XIV wieku – wraz z galerią, w której odbywają się koncerty muzyczne, a następnie katedra św. Mikołaja z przepięknymi witrażami i oczywiście domem duchownych z XVIII wieku.

Bielsko-Biała jest jednym z najważniejszych ośrodków województwa śląskiego, położonych poza konurbacją Katowic. Nawet dziś Bielsko-Biała udaje się z powodzeniempotrafi kontynuować tradycje w przemyśle wełnianym i produkcji tkanin.

Geografia

Otoczone pięknymi Beskidami, Bielsko-Biała odgrywa rolę stolicy regionu Podbeskidzia, a te same sąsiednie góry tworzą dobry mikroklimat. Cechą charakterystyczną terenu Bielska-Białej jest obfite zaopatrzenie wzgórz i dolin, z których wiele jest zalesionych. Najwyższym punktem podmiejskiej dzielnicy miasta jest góra Klimczok (1117 m npm), a rzeka Białka przepływa przez miasto. Zmienny klimat lokalny znany jest ze stosunkowo niskich temperatur, częstych opadów i silnych wiatrów.

Historia

Istnieje wiele legend opisujących historię założenia miasta. Według jednego z nich był kiedyś zamek, który został zbudowany przez bandę bandytów, którzy regularnie atakowali kupców przechodzących przez ten obszar. Zostali złapani i skazani na śmierć za swoje zbrodnie, werdykt został przeprowadzony i ich twierdza została zniszczona. Miejsce, gdzie zmarli, było dawno zapomniane przez wszystkich, dopóki nie zostało odkryte przez Kazimierza, księcia z Cieszyna, podczas polowania.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!