Istnieją sugestie, że konstrukcja szyprowego zapachu sięga czasów rzymskich, a „szypr” jako nazwa akordu jest często wymieniany w XVIII-wiecznych podręcznikach perfum. Ta rodzina zapachów została nazwana na cześć wyspy Cypr – miejsce narodzin Afrodyty, bogini miłości – stąd nieco zaskakująca nazwa kategorii; na tej wyspie kwitnie wiele aromatycznych roślin, które mają w sobie szyprowy zapach.

Guerlain od początku miał w swojej ofercie dwa szyprowe zapachy: Chypre de Paris i Chypre. Ale ten omszały, zwierzęcy typ zapachu został z pewnością spopularyzowany przez pioniera perfumiarza François Coty, który w 1917 roku wypuścił niezwykle udany zapach (zwany także „szyprowym”), wyznaczając kobiecy perfumeryjny zupełnie nowy, wyrafinowany kurs.

Zapachy szyprowe są ciepłe i wytrawne, a prawie wszystkie zbudowane są wokół drzewnego, omszonego akordu bergamotki, mchu dębowego, paczuli i labdanum (z czystka lub „kamiennej róży”). Elementy kwiatowe, owocowe lub drzewne są czasami odtwarzane w szyprowych zapachach – więc ta rodzina ma w sobie kilka „powiązań”.

Drzewny, szyprowy zapach – czyli jaki?

Kwiatowe i owocowe szypry, ta kategoria przyjmuje „filar” rodziny szyprów – są to drzewne nuty bazowe – i producent perfum czesto zwiększa ich moc, dodając elementy, takie jak:

  • wetyweria,
  • drzewo sandałowe,
  • drzewo cedrowe.

W ten sposób można uzyskać zmysłowo ciemną, drzewną głębię. To głównie męska lub „wspólna” rodzina zapachów, rzadko zawierają ją perfumy damskie. Jednak w tych dedykowanych dla pań zapachach można znaleźć nuty szyprowe, które pięknie komponują się z elementami owocowymi – szczególnie mięsistymi owocami, takimi jak śliwka, morela i brzoskwinia, które często są używane w harmonii z tymi mchami i drewnem.

Kategoria szyprowa obejmuje wiele klasycznych zapachów – ale nawiązując do trendu na bardziej owocowe zapachy, wiele ostatnich kreacji zyskało soczysty, młodzieńczy charakter. Czasami też z dodatkową szczyptą przypraw.

Co z kwiatowymi, szyprowymi zapachami? W tej rodzinie możesz cieszyć się szyprowymi zapachami, w których klasyczne, drzewne, omszałe elementy konstrukcyjne zostały pięknie ozdobione obfitymi bukietami kwiatów, w tym jaśminu i róży, nadając im słodyczy.

Skórzane, szyprowe zapachy – czym się charakteryzują?

Skóra może być tradycyjnie męską nutą, ale wiele kobiecych szyprów jest podszytych nutami skóry (często również z tytoniem: pięknie się łączą). W skórzanych szyprach mogą również znajdować się nuty „zwierzęce”, takie jak cybet, piżmo, ambra, a także miód, nuty smoliste i drewno. Tego rodzaju zapachy mają tendencję do większej trwałości, ponieważ nuty bazy po prostu dłużej przylegają do skóry. Ale w tej rodzinie są niuanse: zapachy skóry szyprowej mogą być różne, od kwiatowych po aksamitne lub dymne. To rodzina, którą warto znać i zachęcamy do jej odkrywania.

Zapachy szyprowe ogólnie znane są ze swojej wyrafinowania i elegancji – ale podkreślając zielone nuty (zwłaszcza mchów i liści), można nadać im sportowy, outdoorowy charakter. Pomyśl – spacerujesz po lesie, wiosną, z mchem pod stopami i delikatną wiosenną bryzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!