Oko ludzkie to złożony i zawiły organ, który zapewnia nam nieoceniony zmysł wzroku. Nazywane potocznie oknami na świat, oczy pozwalają nam przyswajać większość informacji o otaczającym nas środowisku. W rzeczywistości eksperci zgadzają się, że oczy stanowią prawie 85 procent całkowitej wiedzy danej osoby – i dlatego większość osób ceni zmysł wzroku ponad wszystko inne.

Ochrona oczu ma kluczowe znaczenie

Złożoność, rozmiar i lokalizacja oczu sprawiają, że są one wyjątkowo podatne na urazy – i trudne do naprawy. Wewnątrz i na zewnątrz prawie każde środowisko może stwarzać zagrożenie dla oczu: -unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia,

  • spadające przedmioty,
  • chemikalia,
  •  promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe.

Jednak w środowiskach przemysłowych takie zagrożenia są często powszechne. Z tego powodu obowiązują krajowe standardy ochrony oczu osób w pracy, a rozwiązania takie jak oczomyjka są często standardem.

Przyczyny urazów oczu w miejscu pracy

Podczas gdy przyczyny urazów oczu w miejscu pracy różnią się w zależności od branży, przeważająca większość incydentów dotyczy latających cząstek lub spadających przedmiotów uderzających w oko. Wiele z tych cząstek jest mniejszych niż główka szpilki. Właściwie 20 procent wszystkich urazów oczu doznanych w miejscu pracy jest spowodowanych przez chemikalia.

Właściwa reakcja na uraz jest niezbędna

W przypadku urazu oka właściwe i natychmiastowe leczenie jest najlepszą obroną zarówno dla pozytywnego wyniku, jak i minimalnego wpływu finansowego. Pierwsze 10 do 15 sekund po ekspozycji na substancję niebezpieczną jest krytyczne. Opóźnienie leczenia nawet o kilka sekund może spowodować poważne obrażenia.

Istnieją dwa rodzaje opcji dostarczania przemywania oczu:

  • pierwotne
  • wtórne.

Opcje podstawowego dostarczania płynów do przemywania oczu są ogromne – ale nie wszystkie płyny są jednakowe pod względem zawartości, produkcji, bezpieczeństwa, a nawet przeznaczenia. Główne stacje przemywania oczu powinny:

  • znajdować się na tym samym poziomie, co zagrożenie, nie dalej niż 10 sekund, bez przeszkód od zagrożenia,
  • znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie silnych żrących i mocnych kwasów
  •  zapewnić 15 minut ciągłego irygacji obu oczu z szybkością 1,5 litra na minutę
  • dostarczać wodę pitną wodę konserwowaną, konserwowany buforowany roztwór soli fizjologicznej lub inny medycznie dopuszczalny roztwór
  •  być dobrze oświetlone i oznaczone znakiem dobrze widocznym dla każdego

udrażnianie warszawaDokonywanie świadomych wyborów może znacznie poprawić wyniki i obniżyć koszty dla pracodawców. Pierwotne przemywanie oczu jest dostarczane przez stację wodno-kanalizacyjną lub przenośną. Stacje do przemywania oczu są od dawna stosowane, ponieważ dostarczają wodę wodociągową w dużych ilościach. Jednak stacje wodno-kanalizacyjne są drogie w instalacji, niepraktyczne w przenoszeniu i wymagają cotygodniowej konserwacji. Ponadto udowodniono, że woda z kranu jest szkodliwa w leczeniu zranionych oczu. Ponieważ nie odpowiada ona naturalnemu pH oka, przepłukiwanie nią może powodować dalsze podrażnienia.

Polecamy:
Olej hydrauliczny HL 46 – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!