Mogłoby się wydawać, że najlepszym materiałem budowlanym jest beton i cegła, ponieważ takich budynków w Polsce jest najwięcej. Jednak, istnieją inne, bardziej naturalne materiały, z których powstają niezwykłe konstrukcje oraz które przewyższają zaletami domy betonowe.

Drewno: materiał na dom

W dzisiejszych czasach, drewno jest jednym z najczęściej używanych naturalnych materiałów budowlanych na świecie. Dzięki swoim niezwykłym zaletom domy z drewna wciąż zyskują na popularności. Szereg cennych właściwości, takich jak: niska cena materiału, stosunkowo wysoka wytrzymałość, szybki proces budowy, podatność na obróbkę mechaniczną etc. sprawia, że ​​drewno jest znanym materiałem budowlanym wśród wielu osób. Ponadto, drewno można wykorzystać w najbardziej ekonomiczny sposób, nie marnując żadnego skrawka. Nawet trociny pozyskiwane podczas piłowania drewna można wykorzystać również do produkcji m.in. płyt pilśniowych czy papieru. Co jeszcze powoduje, że drewno jest dobrym materiałem budowlanym? Oto kilka powodów:

Drewno jest wytrzymałe na rozciąganie

W jednolitym, nieskazitelnym drewnie wytrzymałość na rozciąganie jest tak duża jak wytrzymałość na zginanie. Elastyczność i trwałość drewna wzrasta wraz ze wzrostem jego gęstości. Warto, jednak pamiętać, że wytrzymałość na rozciąganie w kierunku słojów jest zwykle 10-20 razy większa niż prostopadle do słojów. Oznacza to, że równolegle do słojów, przy wilgotności 12%, ogólna wytrzymałość drewna na rozciąganie waha się od 70 do 140 MPa. Krótko mówiąc, drewniany dom może lepiej utrzymać własny ciężar, co pozwala na większy metraż i mniej niezbędnych podpór w niektórych projektach budowlanych.

Drewno jest odporne na elektryczność oraz ciepło

Drewniane domy nie przewodzą prądu – to nie mit, ale fakt. Drewno ma naturalną odporność na przewodnictwo elektryczne po wysuszeniu do standardowego poziomu wilgotności (moisture content – MC). Zwykle ten poziom szacuje się między 7%-12% dla większości gatunków drewna. Należy, jednak pamiętać, że o tyle o ile suche drewno nie przewodzi prądu, to mokre lub wilgotne drewno może stanowić zagrożenie. Ponadto, na wytrzymałość oraz wymiary tego naturalnego surowca, nie wpływa znacząco ciepło, co zapewnia drewnianej konstrukcji niezwykłą stabilność. Reguła jest prosta: im większa jest gęstość drewna (ciężar właściwy), tym bardziej jest ono odporne na prąd, ciepło czy nawet ogień.

Drewno pochłania dźwięk

Drewno ma naturalne właściwości do pochłaniania dźwięku. Dzieje się tak, dzięki „porowatej” strukturze drewna, która jest nie tylko niezwykle estetyczna, ale również wychwytuje dźwięk. Drewno tłumi i kontroluje dźwięk, jednocześnie zmniejszając hałas. Zdolność drewna do pochłaniania dźwięku sprawia, że jest ono idealne do minimalizowania echa w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych. Właściwości akustyczne drewna dają poczucie niezwykłego komfortu, spokoju i ciszy; krótko mówiąc, bycia blisko z otaczającą naturą.

Drewno jest estetyczne i elastyczne

Z racji tego, że drewno odznacza się niezwykłą estetycznością oraz elastycznością, to każdy może wykreować swój indywidualny projekt drewnianego domu. Dzięki szerokiej gamie dostępnych gatunków drzew, istnieje nieskończenie wiele możliwości na odzwierciedlenie własnego stylu. Ponadto, piękny naturalny wygląd jaki prezentuje drewno nie wymaga żadnego „upiększania” – np.: malowania. Faktura drewna sprawia, że samo w sobie jest już niezwykle estetyczne.

Drewno jako materiał budowlany prezentuje nie tylko niesamowitą gamę opcji estetycznych, ale również zapewnia różnorodne właściwości mechaniczne, akustyczne, termiczne, a także wiele innych zalet, które można dobrać w zależności od Twoich potrzeb oraz od indywidualnego projektu budowlanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!