Lekkie, eleganckie i stylowe pergole to doskonałe wykończenie tarasu, a także ciekawa forma małej architektury ogrodowej. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto bardzo dobrze zapoznać się z tematyką. Choć pergola jest delikatną konstrukcją, zostanie z nami w jednym miejscu przez długie lata.

Pergole to drewniane, ażurowe konstrukcje, które pełnią funkcje dekoracyjne, służą również jako podpórki dla ogrodowej roślinności. Dzięki swojej budowie i ażurowości, pozwalają na hodowanie na nich wszelkich pnączy i roślin, które pięknie się rozprzestrzeniają, dając złudzenie zielonej ściany wokół tarasu czy ogrodowej altanki. Wybierając pergolę, warto również zadbać o wybór odpowiedniej roślinności. Nie wszystkie ogrodowe rośliny będą bowiem dobrze sprawdzały się na drewnianych konstrukcjach.

Fachowy i sprawdzony wykonawca

studio 88Jeśli planujemy wykonanie pergoli, warto zwracać uwagę nie tylko na wygląd i estetykę, ale również na jakość wykonania konstrukcji. Pergole wykonuje się z różnych gatunków drewna, zarówno rodzimych, jak i bardziej egzotycznych. Zawsze powinno być to jednak drewno twarde, mocne, a także dodatkowo wzmocnione impregnatami i substancjami wydłużającymi jego trwałość. Pergola na świeżym powietrzu jest bowiem narażona na szkodliwe działanie słońca, wiatru, wody deszczowej, a zimą także śniegu i mrozu. Słabej jakości konstrukcje nie są zbyt stabilne i może się okazać, że już po pierwszym sezonie zimowym będą kiepsko się prezentowały i nadawały wyłącznie do prac naprawczych. Stawiając na jakość wykonania możemy natomiast liczyć na to, że będą w niezmienionym stanie służyć nam przez długi czas. Dobrym rozwiązaniem dla tarasowych pergoli mogą być również różnego rodzaju zadaszenia, które pozwolą na korzystanie z zielonej przestrzeni na świeżym powietrzu przez większą część roku.

Zadaszenia na pergolach

Pergole na tarasach możemy pokryć różnymi formami zadaszenia, zarówno drewnianymi, jak i wykonanymi z metalu, szkła, a także różnych tworzyw sztucznych. Zadaszenie pozwala na wzmocnienie konstrukcji, zapewnienie jej ochrony przed słońcem, wiatrem czy deszczem. Dla użytkowników dach nad tarasem pozwala na korzystanie z niego także w czasie, gdy żar leje się z nieba lub gdy pada deszcz. Dzięki zadaszeniu można również znacznie poprawić czystość na tarasie – nie spadają na niego żadne liście ani zanieczyszczenia z dachu. Warto jednak pamiętać, by zadaszenie na pergoli nie zaciemniało dodatkowo wnętrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem są więc przezroczyste lub półprzezroczyste zadaszenia, które ładnie filtrują światło i wpuszczają je do wnętrza budynku. Jeśli interesują nas zadaszenia tarasów kraków, dobrze jest szukać sprawdzonych i profesjonalnych wykonawców. Dach na pergoli czy tarasie powinien przetrwać w niezmienionym stanie przez wiele lat, musi więc być dziełem fachowców, a nie przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!