Jeśli podobnie jak tysiące osób zamieszkujących Bielsko, Gdańsk czy dowolne inne polskie miasto zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego mój dom jest taki wilgotny?” wtedy warto wiedzieć, o co chodzi i uporać się z problemem.

Niektóre problemy z wilgocią, będą wymagać profesjonalnej porady, wtedy często okazuje się że niezbędne jest też specjalistyczne osuszanie budynków.

Jednak takie osuszanie mieszkania nie musi być koniecznością, warto wiedzieć, co można zrobić aby go uniknąć. Poniżej znajdziesz proste rozwiązania zapobiegające zawilgoceniu w Twoim domu. Jeśli się do nich nie dostosujesz – no cóż, to prosta droga do tego, by wyłożyć sporo pieniędzy na osuszanie budynków.

Najgorzej, gdy pojawi się pleśń.

Pleśń to cienki, czarny lub czasem biały wzrost wytwarzany przez grzyby. Chociaż pleśnie są zawsze obecne w powietrzu, te, które powodują pleśń, potrzebują wilgoci i pewnych temperatur do rozwoju. Pleśń ma się dobrze wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest wilgotna, ciepła, słabo oświetlona i / lub tam, gdzie nie ma cyrkulacji powietrza. Piwnice, a nawet garderoby powinny być uważnie obserwowane pod jej kątem i tego czy nie będzie potrzebne profesjonalne osuszanie mieszkań, by się jej pozbyć.

Pleśń można również znaleźć na draperiach i dywanikach w piwnicznych pokojach rekreacyjnych, na zasłonach prysznicowych i na wilgotnych ubraniach zwiniętych do prasowania. Te pleśnie mogą również rosnąć w nowym domu z powodu wilgoci w materiałach budowlanych. W miarę wzrostu pleśni powodują one znaczne uszkodzenia i pozostawiają stęchły zapach. Odbarwiają tkaniny (w tym skórę) i czasami jedzą je, aż tkaniny gniją i rozpadają się na kawałki. Aby chronić swój dom i mienie, koniecznością jest osuszanie domu i zapobieganie pleśni!

Podstawy zapobiegania wilgotności

DezynfekcjaDomowa pleśń nie może istnieć bez źródła wilgoci. Zapobieganie jej to w zasadzie proces wyszukiwania obszarów, które są zbyt wilgotne i suszenie ich. Nadmierna wilgotność może wskazywać na konieczność naprawy lub dodatkowej izolacji. Niektóre piwnice są stale mokre od wody wyciekającej przez szczeliny w ścianie, dlatego należy wymienić pękniętą lub uszkodzoną zaprawę i upewnić się, że zewnętrzny drenaż jest odpowiedni. Jeśli suszarka do ubrań jest wyposażona w otwór wentylacyjny, wypuść ją na zewnątrz, aby usunąć wilgotne powietrze. Pozbądź się wilgoci w całym domu przez krótkotrwałe ogrzewanie, a następnie otwórz drzwi i okna, aby wypuścić wilgotne powietrze. Wentylator wyciągowy może być również bardzo korzystny w zapobieganiu pleśni.

Chłodne powietrze zatrzymuje mniej wilgoci niż ciepłe powietrze. Prawidłowo zainstalowane systemy klimatyzacji usuwają wilgoć z powietrza, pobierając ciepłe powietrze, chłodząc je i przepuszczając chłodne, suche powietrze z powrotem do pomieszczenia. Do urządzenia można podłączyć higrostat, aby kontrolować wilgotność. Korzystając z klimatyzatorów lub osuszaczy, zamykaj okna i drzwi.

Artykuł powstał we współpracy z Tech Team – Osuszanie Gdańsk – skontaktuj się z nimi, jeśli masz problem z nadmierną wilgotnością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!