Zasłony do pokoju młodzieżowego chłopca i dziewczynki – jak wybrać?

1 Komentarz

Zasłony do pokoju młodzieżowego mają prawo być oryginalne, nietuzinkowe, nieco fantazyjne – jednym słowem takie, jak ich właściciele. Wybór zasłon do młodzieżowego pokoju potrafi być wyzwaniem, nastolatki bowiem mają bardzo sprecyzowane poglądy, nie zawsze zgodne z propozycjami dekoratorów wnętrz.

Zasłony do pokoju młodzieżowego – czym się kierować przy wyborze

Wybierając zasłony do pokoju młodzieżowego, nierzadko trzeba szukać kompromisu między tym, co pasuje do aranżacji wnętrza, a wizją młodego człowieka. Przy czym trzeba pamiętać, że to nastolatek lub nastolatka mają ostatnie słowo, bo to ich pokój i oni będą te zasłony najczęściej oglądać. Rolą osoby dorosłej jest podsuwanie takich propozycji, które jednocześnie trafią w gust młodego człowieka i będą choć trochę pasowały do kolorystyki mebli i dodatków w pokoju.

Kolor to pierwsza, ale niejedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Liczy się też długość zasłon i rodzaj tkaniny, z jakiej zostaną uszyte.

wykańczanie wnętrz pod kluczJeśli chodzi o długość, to wiadomo, że długie zasłony, sięgające podłogi, prezentują się najlepiej. Jeśli jednak pod oknem stoi biurko lub komoda, to zasłony muszą być krótsze.

Tkanina, z której zostaną uszyte zasłony lub firany na przelotkach, powinna być łatwa w utrzymaniu czystości i przynajmniej częściowo zaciemniająca. Najlepszą opcją są zasłony z materiałów typu blackout, ale równie dobrze można powiesić zasłony bawełniane lub z mikrowłókna, o ile będą odpowiednio grube.

Co do czystości to… pozostańmy przy tym, że nastolatkom częściej niż dorosłym przytrafiają się plamy na zasłonach. Zamiast demonizować ten fakt, trzeba po prostu powiesić takie zasłony, które będzie można łatwo wyprać.

Zasłony młodzieżowe – zasłony dla chłopca

Nastoletni chłopcy w szybkim czasie wyrastają z dziecięcych kolorów. Przeobrażają się w młodych mężczyzn i chętnie widzą w swoim pokoju typowo męską stylistykę. To dla nich stworzono zasłony granatowe, zielone, szare, grafitowe i czarne, ale też zdobione wyraźnymi grafikami. Jednak nie będą to lubiane jeszcze niedawno zwierzęta czy piłki, powoli nadchodzi czas na gitary, samochody i wzory inspirowane aktualną popkulturą, np. w deskorolki.

W jaśniejszej wersji nastolatek jest gotowy zgodzić się na zasłony srebrne, ale raczej nie zaakceptuje pasteli lub zasłon w typowo „dziewczyńskie” nadruki.

Zasłony młodzieżowe – zasłony dla dziewczynki

Nastoletnie dziewczynki to już w zasadzie młode kobiety. Tu wybór zasłon, jeśli chodzi o stylistykę, jest nieco bogatszy. Dziewczynka stojąca na pograniczu dwóch światów, od typowo dziecięcego do całkiem dorosłego, może wybierać zarówno wśród wzorów projektowanych dla dzieci – sówki, kotki, flamingi, chmurki, serduszka itp., jak i tych całkiem dorosłych, a więc zasłony do salonu dekorowane oryginalnym nadrukiem wzorami geometrycznymi, zasłony haftowane, cieniowane i ponadczasowe zasłony w kwiaty.

Co będzie łączyło wszystkie te propozycje? Na pewno stonowana kolorystyka. Tu rządzą raczej pastele i delikatne barwy, co nie znaczy, że w żadnym pokoju nastolatki nie zobaczymy zasłon w ciemniejszych kolorach. W końcu to nastolatka – młoda kobieta, która dopiero szuka swojego stylu i jest gotowa na wiele eksperymentów, także w dziedzinie aranżacji wnętrz.

Komentarze dla wpisu “Zasłony do pokoju młodzieżowego chłopca i dziewczynki – jak wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!