Zjeżdżalnia w ogrodzie to atrakcja zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Maluchy uwielbiają taką formę zabawy. W okresie wiosennym i letnim zjeżdżalnia może zapewnić dziecku przyjemnie spędzony czas nawet przez kilka godzin. Dlatego wiele rodziców decyduje się zainwestować w ten rodzaj atrakcji. Problematyczny może okazać się dobór odpowiedniej zjeżdżalni. Sprawdź, jak dopasować ją do wieku dziecka.

Zjeżdżalnia ogrodowa dla najmłodszych

Największym problemem dla rodziców jest zazwyczaj dobór zjeżdżalni dla najmłodszych dzieci. Tutaj szczególnie ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo podczas zabawy, ponieważ dzieci poniżej 4 roku życia niestety nie są w stanie przewidzieć niektórych sytuacji i zabawa może skończyć się niemiłym wypadkiem. Dlatego to głównie do rodziców należy zapewnienie maluchom bezpieczeństwa. Jaka powinna być zatem zjeżdżalnia dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 4 roku życia?

Przede wszystkim nie za duża. Największym błędem jest kupowanie wysokiej, kilkumetrowej zjeżdżalni, z której upadek może być bardzo niebezpieczny. Najlepiej wybierać zjeżdżalnie, które mają maksymalnie dwa lub trzy schodki oraz bardzo łagodny i niezbyt długi zjazd. Dzięki temu rodzic będzie mógł pomóc maluchowi i przytrzymać go w razie potrzeby. Bardzo ważną kwestią są też wysokie ścianki boczne, które zabezpieczą dziecko podczas zabawy.

Zjeżdżalnia dla dzieci powyżej 4 roku życia

Zjeżdżalnia ogrodowa dla starszych dzieci może być wyższa, większa i bardziej stroma (oczywiście w granicach rozsądku). Dzieci powyżej 4 roku życia mogą korzystać z 3-metrowej zjeżdżalni, montowanej na wysokości nawet 150 cm. Warto też zwrócić uwagę na to, czy zjeżdżalnia nie ma żadnych ostrych i wystający elementów, które mogłoby zrobić krzywdę maluchowi.

Dodatkowo pamiętajmy, że dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne, ale nie można zapominać o dobrej zabawie. Krótka i malutka zjeżdżalnia raczej nie spodoba się starszym dzieciom. Dlatego tak ważne jest dopasowanie atrakcji do wieku.

Czy waga dziecka ma znaczenie?

Warto też wziąć pod uwagę masę ciała dziecka. Wszystkie zjeżdżalnie mają pewną granicę wytrzymałości. Czasem jest to 30 kg, czasem 50 kg, a czasem 70 kg. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych zjeżdżalni dla najmłodszych. Tam dopuszczalna waga jest zazwyczaj bardzo mała, dlatego trzeba uważać, aby z takiej atrakcji nie korzystały starsze dzieci. Większe zjeżdżalnie cechują się wytrzymałością nawet do 70 kg, dlatego tutaj nie powinno być problemu, ponieważ dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym raczej nie osiągają takiej masy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!