Czy kiedykolwiek patrzyłeś na swoją ulubioną stronę internetową i zastanawiałeś się nad tym co dokładnie, co sprawiło, że wygląda tak a nie inaczej? Czy patrzyłeś na sposób, w jaki została ona ułożona, sposób, w jaki przyciski zadziałały, gdy je kliknąłeś, lub na jakąkolwiek inną część i pomyślałeś: „zastanawiam się, jak bardzo skomplikowane to jest?” Lub „chciałbym umieć to zrobić”?

Wszystkie te rzeczy są obowiązkiem programistów ze specjalizacją do front-endów. Podczas projektowania stron internetowych sposób, w jaki wygląda strona www – faktycznie jest realizowany w Internecie. Twórca stron WWW jest osobą, która wykonuje tę implementację.

Jakie umiejętności wykorzystują twórcy stron WWW?

Deweloperzy używają:

  • HTML
    CSS
    JavaScript

do kodowania stron internetowych i projektów aplikacji internetowych tworzonych przez projektantów stron internetowych. Napisany przez nich kod działa w przeglądarce użytkownika (w przeciwieństwie do programisty, którego kod działa na serwerze internetowym). Pomyślcie o tym trochę inaczej: programista działający na zapleczu jest niczym inżynier, który projektuje i tworzy systemy, które sprawiają, że miasto działa (prąd, woda i kanalizacja, podział na strefy itp.), Podczas gdy deweloper z przodu to ten, który ustanawia na ulicach i upewnia się, że wszystko jest właściwie podłączone, aby ludzie mogli z tego korzystać (uproszczona analogia, ale daje z grubsza pojęcie o co chodzi). Frontowy programista stron internetowych jest również odpowiedzialny za upewnienie się, że nie ma żadnych błędów na interfejsie, a także upewnia się, że projekt wygląda tak, jak powinien na różnych platformach i przeglądarkach.

Porozmawialiśmy z kilkoma bielskimi front-endowymi programistami, aby sprawdzić, które umiejętności są obecnie najbardziej pożądane. Są to rzeczy, których obecnie poszukują prawdziwi pracodawcy (i nadal będą szukać w najbliższej przyszłości) -opanuj te rzeczy, a na pewno wylądujesz w niesamowitej pracy deweloperskiej!

HTML i CSS

HTML (Hyper Text Markup Language) i CSS (Cascading Style Sheets) to najbardziej podstawowe elementy budujące kodowanie stron internetowych. Bez tych dwóch rzeczy nie można utworzyć projektu strony internetowej, a wszystko, co otrzymasz, to niesformatowany zwykły tekst na ekranie. Nie możesz nawet dodawać zdjęć do strony bez HTML!

Zanim zaczniesz pracę nad ścieżką kariery programistycznej, musisz opanować kodowanie za pomocą HTML i CSS, ale aby to zrobić powinieneś też posiadać co najmniej dobrą znajomość języka angielskiego, która znacznie pomoże Ci w nauce tych kodów. Angielski dla programistów to bardzo ważna, choć zbyt często pomijana kwestia składowa kariery. Dobrą wiadomością jest to, że zdobycie solidnej roboczej wiedzy w tych tematach można zrealizować w ciągu zaledwie kilku tygodni, dzięki dostępnym dzisiaj porządnym kursom.

Najlepsza część: już sama wiedza HTML i CSS pozwoli Ci tworzyć podstawowe strony internetowe. Warto jednak pomyśleć także o kodzie JavaScript, który pozwala dodać więcej funkcji do tworzonych stron.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:
https://www.mojebielsko.pl/wizualizacje-najskuteczniejsze-deweloperow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!