Pracują w bankach, instytucjach pożyczkowych oraz wielkich korporacjach – analitycy finansowi ustalają budżety poszczególnych działów i stoją na straży szeroko pojętych finansów przedsiębiorstwa. To trudna i odpowiedzialna praca, z którą wiążą się dość atrakcyjne zarobki. Czym zajmuje się analityk finansowy i jak można nim zostać?

Analityk finansowy – najważniejsze informacje o zawodzie

Najważniejszym zadaniem analityków finansowych jest zarządzanie i kontrola nad finansami przedsiębiorstwa. Wymaga to przeglądania dziesiątek tabel, rozpisywania budżetów, planowania przychodów oraz wydatków, a więc też doskonałego orientowania się w liczbach. Każdy, nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do ogromnych strat, a nawet bankructwa. Na szczęście zakres odpowiedzialności ma odzwierciedlenie w tym, ile zarabia analityk finansowy.

W trakcie pracy analityk finansowy przygotowuje raporty, na podstawie których przełożeni dokonują decyzji o dalszym kierunku rozwoju firmy. Dobry specjalista powinien umieć zaprojektować różne scenariusze i w prostych słowach wyjaśnić, co tak naprawdę oznaczają poszczególne liczby. Czasami należy też podejmować trudne decyzje, np. zwiększając lub zmniejszając budżet dla danego działu. To praca, która wymaga dużego stopnia samodzielności, dlatego umiejętność organizacji czasu pracy oraz działania pod presją czasu są w niej niezbędne.

Jak zostać analitykiem finansowym?

Analityk finansowy nie jest zamkniętym zawodem, ale w praktyce do podjęcia pracy niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Pracodawcy najchętniej wybierają kandydatów, którzy ukończyli ekonomię, finanse i rachunkowość lub kierunki pokrewne (np. ekonometria, matematyka stosowana).

Na większości kierunków studiów wciąż obowiązują specjalizacje. Warto więc wybrać program zawierający zajęcia z analizy finansowej przedsiębiorstw. Alternatywą dla studiów jest ukończenie technikum ekonomicznego, choć dla większości pracodawców może to okazać się niewystarczające.

praca analityk finansowy

W zawodzie analityka finansowego ogromną rolę odgrywają kursy, certyfikaty i studia podyplomowe. Należy potraktować je nie jako zbędny wydatek, a jako cenną inwestycję, bo rekruterzy zwracają uwagę nie tylko na kompetencje zawodowe, ale też na wykształcenie. Oczywiście cenna jest praktyka, w tym doświadczenie na stanowiskach związanych z zarządzaniem finansami, nawet jeśli była to praca w innym charakterze. Już na studiach warto zainteresować się tematem i np. prowadzić finanse koła naukowego lub organizacji studenckiej. Ułatwi to znalezienie pierwszej pracy jako analityk finansowy.

Ile zarabia analityk finansowy?

Zarobki analityka finansowego zależą od szeregu czynników – najważniejsze z nich to wykształcenie, doświadczenie, staż pracy oraz zakres wykonywanych obowiązków. Średnie wynagrodzenie w zawodzie oscyluje w przedziale od 6000 do 9000 zł brutto miesięcznie, a pracownicy mogą liczyć na stabilne zatrudnienie na umowie o pracę oraz dodatkowe benefity, w tym prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Najwięcej zarobią analitycy finansowi zatrudnieni przez wielkie korporacje oraz firmy konsultingowe, ale dostaną się tam tylko najlepsi. Natomiast najniższe wynagrodzenia otrzymają pracownicy zatrudnieni w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Duże znaczenie ma też miejsce pracy – w największych miastach, a szczególnie w Warszawie i Poznaniu, zarobki powinny być większe, niż na prowincji. Różnica wynika z geograficznej dystrybucji przedsiębiorstw, bo korporacje i firmy konsultingowe działają głównie w wielkich miastach.

Analityk finansowy – czy warto nim zostać?

Analityk finansowy to wymarzony zawód dla osób, które uwielbiają pracę z liczbami i doskonale czują się w tematach finansowych. Na co dzień przydaje się nie tylko wiedza z zakresu mikroekonomii oraz rachunkowości, ale też umiejętność podejmowania trudnych decyzji. Zarobki w zawodzie są niezłe i rosną proporcjonalnie wraz z doświadczeniem oraz rozwojem kompetencji zawodowych. Praca jako analityk finansowy to na pewno ciekawy pomysł na rozwój kariery, choć warto pamiętać, że w tym zawodzie niezbędne jest wykształcenie i specjalistyczna wiedza, którą trzeba zdobyć na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!