Testament to dokument, który mało komu kojarzy się pozytywnie. Nic więc dziwnego, że wiele osób odkłada jego napisanie, nie myśli o tak ważnych kwestiach jak zabezpieczenie najbliższych. Często myślimy, że mamy jeszcze czas. Tymczasem w rzeczywistości dobrze napisany testament powinien mieć każdy, kto ma rodzinę i większy majątek. Dzięki temu w razie naszej śmierci nasi bliscy mogą uniknąć wielu problemów czy niepotrzebnych kłótni.

Dziedziczenie testamentowe odbywa się przed dziedziczeniem ustawowym. A więc jeśli zmarły pozostawił po sobie testament, to jego zapisy są wiążące i na ich podstawie jest przekazywany majątek osoby zmarłej lub poszczególne jego składowe. Oczywiście, w wielu przypadkach testament jest zdecydowanie nie po myśli najbliższej rodziny. Zapisy testamentu mogą bowiem pozbawić spadku dzieci czy wnuki osoby zmarłej. Poro osób może więc być zainteresowanych tym, aby testament wcale nie został ujawniony czy odnaleziony. Warto o tym pamiętać w czasie jego tworzenia. O istnieniu testamentu powinna wiedzieć co najmniej jedna osoba – najlepiej ktoś bliski, ale nie z najbliższej rodziny. Dzięki temu spadkodawca może mieć pewność, że na wypadek jego śmierci dokument zostanie ujawniony i na jego podstawie zostanie przeprowadzone stwierdzenie nabycia spadku czy notarialne poświadczenie dziedziczenia.

Napisz sam, ale nie ukrywaj dokumentu

Jeśli napiszemy testament i nikomu o nim nie powiemy, może się okazać, że po naszej śmierci wcale nie zostanie on odnaleziony. A wtedy nasza ostatnia wola nie zostanie spełniona – w obliczu braku testamentu przeprowadzane jest bowiem postępowanie spadkowe na podstawie ustawowego dziedziczenia. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług notariusza i notarialne poświadczenie testamentu. Taki dokument jest wiążący, bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, że można go podważyć. Cała obsługa notarialna to koszt rzędu kilkuset złotych, warto więc wydać te pieniądze po to, aby mieć pewność, że nasza ostatnia wola zostanie spełniona. Warto również pamiętać, że testament nie jest dokumentem stworzonym raz na zawsze. Jeśli po pewnym czasie będziemy chcieli zmienić osoby dziedziczące po nas majątek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić zapisy testamentu. Trzeba to jednak również zrobić notarialnie, aby nikt nie chciał w przyszłości podważać dokumentu.

Prawo spadkowe pełne zawiłości

Prawo spadkowe jest skomplikowane nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. Spadek w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych może nastręczyć również sporo problemów. Jeszcze więcej zawiłości będzie wtedy, gdy osoby mieszkające w Polsce dostaną spadek gdzieś za granicą. Może się też zdarzyć odwrotna sytuacja. Obywatele Polski przekażą swój majątek spadkobiercom, którzy są obywatelami innego kraju. W takich przypadkach załatwianie formalności może być już mocno skomplikowane i trudne do wykonania samodzielnie, jeśli nie jesteśmy prawnikami i specjalistami od prawa spadkowego. Warto wtedy skorzystać z obsługi profesjonalnej kancelarii prawnej, która specjalizuje się w prawie spadkowym i obsłudze spadkobierców zarówno w kraju, jak i za granicą. Doświadczeni fachowcy od prawa spadkowego zadbają o to, aby wszystkie formalności i terminy były dotrzymane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!