Zwrot towaru zakupionego w sieci

Brak komentarzy

Kiedy można odstąpić od umowy?

Ty, jako konsument, możesz w ciągu czternastu dni odstąpić od umowy, nie podając żadnej przyczyny. Taki wariant jest możliwy wtedy, gdy zawrzesz umowę na odległość, czyli na przykład wtedy, gdy kupujesz produkt online.

Czternaście dni liczy się od momentu, kiedy kurier doręczył ci paczkę. A jeśli okaże się, że ostatni dzień na odstąpienie od umowy wypada akurat w dniu wolnym od pracy? Wtedy czternasty dzień przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po tym dniu wolnym.

Sprzedawca ma obowiązek poinformować ciebie, jako kupującego, o możliwości odstąpienia od umowy. Jeśli tego nie uczyni, wówczas termin odstąpienia od umowy wydłuża się z czternastu dni na dwanaście miesięcy.

Jednak termin ten może się ponownie zmienić. Nastąpi to wtedy, gdy właściciel sklepu poinformuje cię w późniejszym czasie o tym, że możesz odstąpić od umowy. Od tego momentu znów obowiązuje cię termin czternastodniowy.

W momencie, kiedy umowa przestaje obowiązywać, każda ze stron ma obowiązek zwrócić wzajemne świadczenia.

Zwrot towaru a możliwość odstąpienia od umowy

Musisz także rozróżniać zwrot towaru od możliwości odstąpienia od umowy. Masz czternaście dni na to, by odstąpić od umowy, czyli tyle czasu, by złożyć dokument, który upoważnia do zwrotu produktu. Samo złożenie oświadczenia i zwrot produktu to zupełnie dwie różne sprawy. O ile odstąpienie od umowy musi nastąpić w ciągu czternastu dni, o tyle zwrotu produktu możesz dokonać później.

Właściciele sklepów umożliwiają złożenie oświadczenia na różne sposoby. Przeważnie możesz pobrać formularz odstąpienia od umowy na stronie serwisu, który musisz wypełnić i następnie odesłać wraz z przesyłką. Zanim jednak tego dokonasz, warto byłoby najpierw poinformować sprzedawcę o tym, że chcesz zwrócić produkt. Jeśli prześlesz swoje oświadczenie w terminie późniejszym, niż czternaście dni, sprzedawca nie będzie miał obowiązku przyjąć zwrotu.

Jeśli skontaktujesz się wcześniej z właścicielem sklepu i wręczysz mu oświadczenie, sprzedawca będzie oczekiwać zwrotu. Będziesz mógł mieć więc pewność, że przesyłka dotrze na czas.

Zwrot towaru – w jakim terminie?

Kiedy już złożysz oświadczenie o odstąpieniu od umowy, masz czternaście dni na to, by zwrócić towar do sklepu. Termin dwóch tygodni liczy się od dnia, w którym odstąpiłeś od umowy.

Natomiast właściciel sklepu musi w ciągu czternastu dni zwrócić wszystkie koszty związane z transakcją zakupu produktu, jak i z przesyłką. Termin dwóch tygodni liczy się od momentu, kiedy przedsiębiorca otrzyma oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Musisz pamiętać o tym, że sprzedawca zwraca koszty za przesyłkę tylko w jedną stronę. W dodatku tylko w najniższej możliwej opcji, jaka jest do wyboru w jego sklepie.

Jeśli chcesz właśnie zwrócić produkt, wypełniając minimum formalności, zdecyduj się na zwracam.pl. Serwis ten umożliwia ci szybkie dokonanie zwrotu, wraz z wygenerowaniem formularza odstąpienia od umowy i skontaktowaniem się z kurierem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!