Kontenery izotermiczne stanowią nieodzowny element transportowy przy dystrybucji leków, szeroko pojętych środków aptecznych orazwyrobów kosmetycznych. Produkty farmaceutyczne są szczególnie wrażliwe na wahania temperatur, a ich nieodpowiednie przechowywanie i przewożenie może narazić je na nieodwracalne zmiany w zakresie właściwości fizycznej, chemicznej oraz – co gorsza – niweczyć ich skuteczność.

W jakim celu stosuje się pojemniki termoizolacyjne w przemyśle farmaceutycznym?

Transport leków z punktów dystrybucyjnych do aptek i drogerii kosmetycznych wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Szczególnie leki opierające się na składnikach hormonalnych (m.in. sterydy, środki antykoncepcyjne, leki dla cukrzyków i osób z chorą tarczycą) mogą ucierpieć w czasie upałów. Dlatego też do ich transportu stosuje się pojemniki termoizolacyjne, zapewniające utrzymanie niezmiennej temperatury.

Również kontenery izotermiczne, wypełnione suchym lodem, dają gwarancję dowozu produktów farmaceutycznych w nienaruszonym stanie. Korzyść, jaka płynie z tego rozwiązania, to także brak problemu z pojawieniem się wody, będącej skutkiem topnienia lodu. Podczas gdy tradycyjne kostki lodu zmieniają temperaturę ze stałej w ciekłą, suchy lód może co najwyżej podlegać procesowi sublimacji, która nie naraża leków na zwiększenie wilgotności w powietrzu. Wyroby medyczne, czy to w postaci kapsułek, czy w formie maści lub syropu, powinno się przechowywać w suchym i ciemnym miejscu. Takie zalecenia producenta znajdziemy na większości produktów aptecznych, które weźmiemy do ręki. Odpowiednie warunki otoczenia mają bardzo duże znaczenie w przypadku przechowywania produktów farmaceutycznych. Chłód oraz stała wilgotność powietrza stanowią optymalne okoliczności, w których powinny być przewożone leki. Niewłaściwe przechowywanie może wpłynąć na zmianę wyglądu wyrobów medycznych, a co gorsza, wpłynąć negatywnie na ich skuteczność lub nawet zaszkodzić pacjentowi.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z kontenerów izotermicznych w branży farmaceutycznej?

Nie tylko suchość i ochrona przed światłem słonecznym, ale również odpowiednie zabezpieczenie pudełek z lekarstwami przez zgnieceniem skłania dostawców do stosowania kontenerów izotermicznych. Solidne, trwałe i mobilne kontenery na kółkach umożliwiają ochronę leków przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi na skutek niedostatecznego zabezpieczenia ich podczas załadunku i rozładunku.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!