Wraz z rokiem 2021 mija trzyletni okres ostatniej obowiązującej taryfy wodno-ściekowej, a na pierwszy kwartał tego roku przypada termin składania wniosków dotyczących nowo obowiązującej. Czy jesteś przygotowany? Wszyscy wiedzą, że cała procedura potrafi być naprawdę skomplikowana, często bez pomocy prawnika po prostu nie może się obejść.

Skoro więc skończył się spokojny trzyletni okres obowiązywania taryf za wodę i ścieki, bo w istocie miał on swój początek w przypadku większości przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w roku 2018 roku, to w związku z tym, wypadałoby podjąć odpowiednie kroki, aby złożyć odpowiednio przygotowany wniosek taryfowy do właściwego organu regulującego tę dziedzinę życia Polaków. Sprawa jest dość szeroko zakrojona, bowiem patrząc na aktualne dane organ regulacyjny powinien mieć do weryfikacji mniej więcej aż dwa tysiące dokumentów wnoszących o zatwierdzenie taryf dla polskich gmin w następujących dziedzinach:

• zbiorowe zaopatrzenie w wodę,
• zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Czy wiesz, że istnieje nawet pewna grupa przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, które jako te najbardziej ambitne mogą pochwalić się tym, że złożyły w międzyczasie wnioski o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowych taryf? Oczywiście skutki takich działań mogły być i były różne, jednak jako osoba zainteresowana tematem warto mieć taką świadomość.

Z czego wynika trudność złożenia wniosku taryfowego?

Jedni zapisują się na szkolenia organizowane przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”, inni od razu proszą o pomoc o prawników, trzeci poświęcają wolne chwile na studiowanie wszystkiego, co dotyczące przygotowania wniosku o zatwierdzenie taryf za wodę i ścieki. To wszystko pokazuje, z jak ciężkim, czasochłonnym i pracochłonnym procesem przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają do czynienia co trzy lata. Dobrze więc, że są sposoby, które mogą pomóc im ułatwić przejść przez to wszystko – najlepiej z pożądanym finałem.

Dlaczego warto sięgnąć po profesjonalną wiedzę w tym zakresie?

Proste – aby oszczędzić sobie czasu, środków, bólu głowy nerwów. Tylko profesjonaliści pozostający na bieżąco pozostający z zagadnieniem wiedzą, jak uczynić cały proces możliwie jak najbardziej znośnym, co wynika choćby z ich doświadczeń, jakie zebrali podczas pomagania licznym przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym w latach poprzednich. To chyba najmądrzejszy sposób podejścia do całej procedury, która ma bezpośredni związek właśnie z zatwierdzaniem taryf.

Jeśli więc jesteś osobą, która odpowiada w Twoim przedsiębiorstwie właśnie za ten ciężki temat – mamy dwie rady. Pierwsza – nie zostawaj z tym sam, a zwłaszcza jeśli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy. Druga – nie zostawiaj tematu na ostatnią chwilę, by nie zostać z tym samemu. Jest wiele dróg skorzystania z pomocy, dzięki którym można uczynić cały proces nieco bardziej znośnym, skorzystaj z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!