Czasem długo po zakończeniu sezonu kąpielowego w wielu ogrodach można zaobserwować obecność basenów stelażowych. Nie zawsze oznacza to, że właściciele przegapili koniec sezonu na kąpiele, niektórzy po prostu postanawiają nie składać basenu na zimę. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jak odpowiednio przechować basen, by pozostał nienaruszony do kolejnego sezonu?

Baseny stelażowe a nowy sezon kąpielowy

Choć producenci basenów rekomendują, by po zakończeniu sezonu je opróżnić, umyć, wysuszyć i złożyć, to jednak wiele osób decyduje się na pozostawienie och w ogrodzie. W tym przypadku również należy basen stelażowy odpowiednio przygotować do tego, by przetrwał okres zimowy. Warto pamiętać o tym, że nie każdy basen będzie się nadawał do tego, by okres zimowy spędzić w ogrodzie. Dodatkowo warto zastanowić się nad tym, czy nie będzie potrzeby użytkowania terenu w miejscu, w którym ustawiony jest zbiornik. W przypadku dużych, wysokich i solidnych basenów stelażowych nie ma przeciwwskazań do tego, by na czas zimy pozostały w ogrodzie. Warto jednak wypuścić z niego znaczną część wody (najlepiej do poziomu ok. 15 cm poniżej skimmera). Dlaczego to takie ważne? Mniejsza ilość wody w zbiorniku zmniejszy ryzyko uszkodzenia ścianek baseny w czasie przymrozków.

Pozostała woda powinna zostać oczyszczona. Należy również zastosować chemię basenową, by pH wody sięgnęło poziomu 7-7,4. W zbiorniku należy umieścić bojki, aby nie tworzyły się tafle lodu. Filtry i pompa muszą zostać wyjęte i schowane w domu lub garażu. Na okres zimowy basen powinien zostać przykryty specjalną pokrywą.

Jeżeli jednak zdecydujemy się złożyć basen i przechowywać go w domu czy garażu, należy wypuścić z niego wodę. Ważne jest także wyczyszczenie wszystkich elementów i bardzo dokładne wysuszenie, zanim zostaną złożone i schowane aż do następnego sezonu.

Basen stelażowy pozostawiony na zimę w ogrodzie – jak przygotować go do kolejnego sezonu kąpielowego?

Jeżeli basen stelażowy zimą pozostał w ogrodzie, wraz z nadejściem nowego sezonu kąpielowego nie od razu będzie się nadawał do użytkowania. Przede wszystkim przed kąpielą należy skontrolować stan wody poprzez pomiar pH i dodanie odpowiedniej ilości chemii basenowej. Konieczne jest również uzupełnienie wody do preferowanego poziomu i przefiltrowanie jej. Istotne znaczenie ma również skontrolowanie tego, czy wszystkie elementy konstrukcyjne i instalacyjne na pewno są w dobry stanie technicznym. Jeśli tak, to nie ma już żadnych przeciwwskazań do tego, by móc rozpocząć nowy sezon kąpielowy.

1 thought on “Co zrobić z basenem stelażowym po sezonie? Jak przechowywać go w czasie zimy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!