Farbowanie włosów to sposób na odświeżenie fryzury, a czasami również na zmianę wyglądu. Wiele kobiet decyduje się na samodzielną koloryzację w domu. Wybór farby do włosów ma istotny wpływ na efekt domowego zabiegu farbowania, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas kosmetycznych zakupów w drogerii.

Farbowanie włosów w domu to sposób na szybkie i stosunkowo łatwe odświeżenie fryzury. Podczas zabiegu koloryzacji zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu farby. Warto również założyć jednorazowe rękawice ochronne.

Amoniak w farbach do włosów

Amoniak to chemiczny związek o dość nieprzyjemnym zapachu. Ze względu na swój zasadowy odczyn jest częstym składnikiem farb, ponieważ skutecznie rozchyla łuskę włosa, tym samym umożliwiając barwnikom wniknięcie głęboko w jego strukturę. Dzięki amoniakowi możliwa jest radykalna zmiana dotychczasowego koloru kosmyków, a także skuteczne zamaskowanie ich siwego odcienia. Niestety ten związek chemiczny silnie wysusza włosy, może też wywoływać pieczenie skóry głowy. W przypadku domowej koloryzacji lepiej wybierać kosmetyki bez tego składnika. Warto zwrócić uwagę na produkty takie jak np. wyprodukowana przez L’oreal farba bez amoniaku, która ma postać delikatnego kremu chroniącego włosy przed zniszczeniem, a dodatkowo zapewniającego im wyjątkową jedwabistość i miękkość.

PPD w farbach do włosów

PPD, czyli 4-parafenylenodiamina, to substancja, która w procesie farbowania zastępuje naturalną melaninę, stąd też nazywana jest sztuczną henną. Stanowi częsty składnik farb koloryzujących, jednak działanie PPD może być szkodliwe. To substancja, która bardzo często wywołuje reakcje uczuleniowe, dlatego przed użyciem farby z 4-parafenylenodiaminą bezpieczniej jest wykonać próbę uczuleniową na małej i mniej widocznej powierzchni włosów.

Cenne substancje w farbach do włosów

Salon Tatuażu WarszawaWybierając farbę do włosów, warto również zwrócić uwagę na to, czy zawiera substancje, które – w przeciwieństwie do amoniaku czy PPD – pozytywnie wpływają na kondycję włosów, dzięki czemu kosmyki podczas koloryzacji są dodatkowo pielęgnowane. Takim składnikiem jest m.in. olejek arganowy, który odżywia włosy, dodaje im blasku oraz przyspiesza porost. Równie cenną substancją jest ekstrakt z żurawiny, najczęściej dodawany do farb w kolorach: ciemny brąz, złocisty jasny brąz oraz czerwony rubin. Żurawina to naturalne źródło przeciwutleniaczy. Co więcej, skutecznie chroni kolor, dzięki czemu efekt koloryzacji utrzymuje się dłużej.

Szampony koloryzacyjne

Osoby, których włosy są bardzo zniszczone, często obawiają się stosowania silnie działających preparatów farbujących. Mogą jednak skorzystać z kosmetyków o znacznie delikatniejszym działaniu, takich jak szampony koloryzujące. Tego typu produkty bazują głównie na naturalnych, roślinnych barwnikach, które nie wnikają głęboko w strukturę włosa, a jedynie osadzają się na ich osłonce. Efekt koloryzacji jest w tym przypadku krótkotrwały (zwykle utrzymuje się od 4 do 8 myć), ale tego typu szampony są całkowicie bezpieczne dla struktury kosmyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!