Wszyscy mamy świadomość, że pleśń może czaić się w wilgotnych i ciemnych miejscach w naszych domach, np. w piwnicach lub w przestrzeniach mniej dostępnych. Ale jest wiele innych miejsc, w których grzyby nie mogłyby ominąć okazji do rozwoju twoim domu. Spójrzmy na niektóre miejsca przyjazne zarodnikom pleśni, w których potencjalnie mogą się rozwijać, aby wiedzieć, czego i gdzie szukać.

1. Parapety okienne

Nie często spędzamy dużo czasu na tym by sprawdzić dokładnie nasze parapety, prawda? Parapety są często narażone na wilgoć pochodzącą z kondensacji. Brud, który tam się gromadzi oszczędza zapasy żywności… dla grzyba!

2. Pojemniki ociekowe lodówki

Pojemniki używane do zbierania kondensatu we wnętrzach naszych lodówek są rzadko brane pod uwagę, więc łatwo o nich zapomnieć, a właśnie może okazać iż grzyb w domu ulokował się właśnie tym miejscu. A to, że lodówka jest miejscem przechowywania żywności stwarza to doskonałą pożywkę dla zarodników pleśni.

Zatem aby uniknąć takiej sytuacji – zmobilizuj się raz w roku, aby oczyścić miskę ociekową za pomocą wody i białego octu. Jeśli zauważysz znaczny wzrost pleśni, zwiększ częstotliwość czyszczenia do dwóch razy w roku. Używaj tego roztworu octu i wody w okolicy pojemnika, na wszelki wypadek, gdyby pleśń chciała się i tam rozrosnąć.

3. Tapeta

Jeśli nie zaglądasz na ścianę pod tapetą – prawdopodobnie nie wiesz, czy zarodniki pleśni tam się nie rozwijają. Jeśli papier jest starszy lub ma łuszczące się krawędzie, możliwe, że pleśń zaczęła się rozprzestrzeniać tam, gdzie tego na pierwszy rzut oka nie widać. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problem z pleśnią, najlepiej usunąć tapetę i wymienić. Jeśli wiesz, że jest tam sporo pleśni, nie usuwaj tego sam. Zamiast tego zatrudnij wyszkolonego specjalistę, aby się go pozbył i wysterylizował teren. Tylko profesjonalista będzie wiedział, jak się z tym uporać.

Jeśli chcesz mieć dekoracyjną tapetę ale z powierzchnią pod nią odporną na pleśń – postaw na wysokiej jakości rozwiązania. Użyj wysokiej jakości kleju do przyklejenia tapety i usuń wszystkie pęcherzyki powietrza. Nie używaj tapet w mokrych pomieszczeniach, takich jak łazienki lub piwnice.

4. Poddasze

Jeśli masz jakiś wyciek wody w swoim pokoju, są duże szanse, że grzyb może rosnąć na strychu. Pył gromadzący się na strychach jest idealny dla zarodników, stąd pleśń dobrze się tam rozwija.

Okresowo sprawdzaj strych pod kątem pleśni i upewnij się, że jest dobry dopływ powietrza. Jeśli masz przecieki dachowe, natychmiast je napraw. To typowy problem, zwłaszcza jeśli zdarzyła się intensywna ulewa lub inna surowa pogoda.

5. Klimatyzatory

Ponownie, kondensacja jest tutaj winowajcą. Ponadto powietrze znajdujące się w powietrzu jest materiałem atrakcyjnym dla pleśni i brudu. Maszyny, które nie pracują przez dłuższy czas, mogą zawierać zarodniki pleśni.

Zapobiegaj pleśniom, uruchamiając klimatyzator codziennie, nawet jeśli jest to tylko 10 minut. Gdy urządzenie nie jest używane, wyjmij je i przechowuj w suchym miejscu, jeśli to możliwe. Jeśli wiesz, że Twój AC ma pleśń, należy go wyjąć z okna. Jeśli klimatyzator w Twoim domu ma pleśń, najlepiej zadzwonić do specjalisty, aby go wyczyścić.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!